Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. augusta 2016

SaS: Kažimírove opatrenia ťahajú ľuďom peniaze z ďalšieho vrecka



Na archívnej snímke Richard Sulík.



Zdieľať
Na archívnej snímke Richard Sulík. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 17. augusta (TASR) – Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) konsoliduje štátny rozpočet oveľa pomalšie, ako sa zaviazal, a robí to výlučne na úkor daňovníkov. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedla opozičná strana SaS s tým, že namiesto rozumných opatrení na podporu rastu ekonomiky vymýšľa vláda stále nové dane a zvyšuje tie existujúce.


Liberáli podľa ich šéfa Richarda Sulíka odmietajú Kažimírov socialistický prístup. „Sme proti tomu, aby štát bol stále väčší a väčší, živil viac a viac úradníkov, stále viac a viac zasahoval do ekonomiky a obsadzoval stále väčší podiel na hrubom domácom produkte. Za posledné roky sa nereformovalo, ale plytvalo. Vláda mala rekordný nárast príjmov, napriek tomu nedosiahla vyrovnaný štátny rozpočet a nedosiahne ho v roku 2017, ale až o dva roky neskôr,“ zdôraznil.

Poslanec Národnej rady SR a tímlíder strany pre verejné financie Eugen Jurzyca poukázal na to, že vláda sa rozhodla vytiahnuť peniaze z vreciek ľudí tam, kde nemajú inú možnosť. „Tam, kde majú firmy dominantné postavenie alebo kde sú zaregulované tak, že prakticky na trhu nie sú veľké rozdiely v ponuke. Predražia sa služby v bankovníctve, poisťovníctve, vo farmácii, v energetike a v ďalších oblastiach,“ opísal.

Sulíkovci napočítali v pripravovaných opatreniach vlády osem až deväť spôsobov, ako od ľudí a firiem vytiahnuť peniaze prostredníctvom nových či vyšších daní a poplatkov. Podpredseda strany Jozef Mihál pripomenul, že ide o zavedenie dane z dividend, zvýšenie dane z tabaku, zmeny v správnych poplatkoch pri evidencii vozidiel, zvýšenie koncesionárskych poplatkov, osobitný odvod pre banky, osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach, odvod z poisťovníctva alebo odvod z hazardu.



Daň z dividend sa pritom podľa SaS dotkne len domácich firiem. „Zahraničné ju takmer platiť nebudú, lebo existujú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Napríklad s Holandskom máme zmluvu, kde sa hovorí, že sadzba na dividendy je nula. Holandský investor nebude platiť žiadnu daň z dividend, domáci investor bude,“ upozornil Sulík.

Nepáči sa im ani nové nastavenie registračnej dane na autá. Maximálny poplatok za registráciu nového auta sa totiž zvýši z 3000 eur na 6000 eur, a to nielen pri prvotnom prihlásení, ale pri každom jeho prehlásení. Koncesionárske poplatky označil predseda strany za najnezmyselnejšiu daň na Slovensku. Liberálom zároveň medzi opatreniami chýbajú pozitívne zmeny, napríklad rušenie daňových licencií, zmena paušálnych odvodov pre živnostníkov alebo daňové výhody pracujúcich.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarská opozícia: Odstúpi Orbán, ak bude referendum o kvótach neúspeš
<< predchádzajúci článok
Zákon o sprísnení evidencie nezamestnaných by mohol byť do konca roka