Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. apríla 2010

SaS: Nemecko neuznáva naše doktorandské tituly


Tagy: SaS

Nemecká spolková republika prestala uznávať doktorandské tituly nadobudnuté na slovenských vysokých školách. Od januára musia držitelia doktorandského diplomu zo ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Nemecká spolková republika prestala uznávať doktorandské tituly nadobudnuté na slovenských vysokých školách. Od januára musia držitelia doktorandského diplomu zo Slovenska absolvovať ešte individuálne nemecké hodnotenie. Upozornila na to strana Sloboda a Solidarita (SaS) na dnešnej tlačovej besede. "Považujeme za veľkú blamáž Slovenska, že Nemecko automaticky neuznáva doktorandské tituly Slovákov, je to hazardovanie s budúcnosťou mladých ľudí, ktorí by sa chceli uplatniť v zahraničí. Najväčšia hanba je, že Slovensko je jedinou krajinou na svete, kde Nemecko k takému riešeniu pristúpilo," uviedol Sulík.

Slovensko sa ocitlo medzi problematickými krajinami na zozname nemeckého úradu ZAB (Zentralstelle für ausländisches Bildungwesen im Sekretariat der Ständigen Konferenz der Kultursminister der Länder in der Bundesrepublik Deutschland). Inštitúciu zriadila trvalá konferencia ministrov spolkových krajín v Nemecku. ZAB hodnotil viac ako 130 krajín. Podľa Sulíka skončilo v hodnotení podobne katastrofálne už len Kosovo, kde Nemecko odmietlo uznať akékoľvek tituly získané na miestnych súkromných univerzitách.

ZAB podľa oficiálnej správy konštatuje v poslednom čase pochybnosti o tom, či študenti získali doktorandské diplomy na Slovensku odôvodnene. Škandál na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka s expresnými diplomami sa pritom doktorandských diplomov netýkal. Sulík si myslí, že Nemcov ku kroku motivoval vzdelávací systém ako taký. Rozsiahly škandál s expresnými titulmi otriasol aj Západočeskou univerzitou v Plzni. Česká republika však problém s uznaním diplomov v Nemecku nemá. "Rozdiel je v tom, či sa nájdu len čierne vrany, alebo či je celý systém chorý," poznamenal Sulík.

Problém vidí v tom, že jediná štátom definovaná kontrola na slovenských vysokých školách sa koná každých šesť rokov. Podľa SaS by mali vysoké školy pravidelne podstupovať interné i nezávislé externé hodnotenie kvality vzdelávania. Tak by sa prejavili rozdiely v kvalite ponúkaného štúdia. "Zatiaľ Nemecko vylúčilo len tie doktorandské tituly, ale som presvedčený, že keď bude pokračovať ten vývoj, ktorý máme na Slovensku, tak tá doba už nemusí byť vzdialená, keď vylúči aj všetky bežné tituly, alebo ich obmedzí, alebo začne požadovať dištančné skúšky," dodal Sulík.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: SaS
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Daniel Krajcer je päťkou na kandidátke SaS (15. 3. 2010)
 SaS: Po voľbách nebudeme spolupracovať so Smerom (13. 3. 2010)
 SaS: Lídrom kandidátky Sulík, na kampaň majú 300 tisíc eur (5. 3. 2010)
 SULÍK: Nechceme zavádzať školné (3. 3. 2010)
 SULÍK: Radičová výrazne neovplyvní preferencie (28. 2. 2010)
 SaS: Školné aj na základných a stredných školách (26. 2. 2010)
 SULÍK: Vo veci žalôb sudcov sa prikláňa k Ficovi (20. 2. 2010)
 SaS nepožiadala o referendum pre Smer-SD (17. 2. 2010)
 SULÍK:Prieskum ukázal, že SaS je na ceste do NR SR (16. 2. 2010)
 SaS je strana na jedno použitie, tvrdí Mečiar (14. 2. 2010)nasledujúci článok >>
Daňové riaditeľstvo žaluje firmu Novitech Tax
<< predchádzajúci článok
Malá galéria Akcent po vyše desaťročí končí

SaS: Nemecko neuznáva naše doktorandské tituly - diskusné fórum čitateľov