Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. decembra 2014

SaS predstavila sedem opatrení na zvýšenie platobnej schopnosti firiem



Nestabilná legislatíva, zadržiavanie dane z pridanej hodnoty (DPH) či neplatenie faktúr - to sú hlavné problémy, ktoré navrhuje riešiť opozičná strana SaS v záujme ...



Zdieľať
Jana Kiššová Foto: TASR
Bratislava 1. decembra (TASR) – Nestabilná legislatíva, zadržiavanie dane z pridanej hodnoty (DPH) či neplatenie faktúr – to sú hlavné problémy, ktoré navrhuje riešiť opozičná strana SaS v záujme zlepšenia podnikateľského prostredia na Slovensku.


Od nového roka preto plánuje do parlamentu postupne predkladať sedem opatrení zameraných na zvýšenie platobnej schopnosti a toku peňazí v ekonomike. Podporu pre ne mieni hľadať u kolegov z opozície, ale aj medzi poslancami vládneho Smeru-SD.

Liberáli navrhujú, aby sa firmy v reštrukturalizácii nesmeli uchádzať o štátne a verejné zákazky, ani byť ich subdodávateľom. Pre mnohých malých podnikateľov je podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej súčasný stav likvidačný, pomôcť im má preto ďalšie opatrenie. "Ak sa firma dostane do reštrukturalizácie, môže jej subdodávateľ bez akýchkoľvek sankcií a postihov okamžite vypovedať všetky zmluvné vzťahy s touto firmou alebo môže pre ňu pozastaviť práce aj bez vypovedania zmluvy," priblížila.

Strana je tiež presvedčená, že návrh na vyhlásenie konkurzu by mal mať možnosť podať aj jeden veriteľ s nesplatenou pohľadávkou minimálne 30 dní po splatnosti bez toho, aby musel označiť ďalšieho veriteľa s nesplatenou pohľadávkou. Sulíkovci zároveň presadzujú, aby faktúra, ktorú si firma uvedie do účtovníctva, bola považovaná za oprávnenú v plnej výške a 60 dní po splatnosti sa stala automaticky exekučným titulom.

Nezodpovední štatutárni zástupcovia firiem by sa mali od budúceho roka dostať do registra diskvalifikovaných osôb, čo im znemožní ďalšie podnikanie na tri roky. "Nám sa táto doba zdá príliš nízka, myslíme si, že je to málo na takýto sankčný postih. Navrhujeme predĺžiť túto lehotu z troch na päť rokov," zdôraznila Kiššová.

SaS chce navyše skrátiť možnosť zadržiavať DPH pri daňovej kontrole zo súčasného jedného roka na najviac štyri mesiace. "Toto mnohým podnikateľom komplikuje život. Spoločnosti, ktoré pracujú s veľkými objemami, s nízkymi maržami, to často dostáva do platobnej neschopnosti, musia si peniaze požičiavať, čo ich stojí peniaze aj čas a bráni im to v podnikaní," uviedla jej podpredsedníčka s tým, že ak sa počas kontroly nepreukáže krátenie dane, daňový úrad bude musieť uhradiť dotknutej firme sankčný úrok.

Posledné opatrenie sa týka zodpovednosti za platenie DPH. Kiššová upozornila, že dnes je za platenie DPH jednej firmy zodpovedná druhá firma, ktorá je s ňou v obchodnom vzťahu. To označila za absolútny nezmysel, túto zodpovednosť preto strana navrhuje zrušiť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kauza s bývalým viceprimátorom Košíc stojí pre ústavnú sťažnosť
<< predchádzajúci článok
Ukrajinci pôjdu do EÚ s biometrickým pasmi a bez víz už na budúci rok