Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2011

SaS uvažuje o liečení chorých marihuanouO používaní marihuanových prípravkov v zdravotnej starostlivosti by malo podľa SaS pouvažovať aj slovenské zdravotníctvo. Klub SaS pôvodne plánoval ...Zdieľať
marihuana Ilustračné foto. Foto: SITA/AP BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - O používaní marihuanových prípravkov v zdravotnej starostlivosti by malo podľa SaS pouvažovať aj slovenské zdravotníctvo.


Klub SaS pôvodne plánoval podať pozmeňujúci návrh, aby sa možnosť liečenia prípravkami na báze konopí dostalo do prerokovávaného návrhu zákona o omamných a psychotropných látkach, no pre súčasnú situáciu v parlamente a pre krátkosť času poslanec Peter Kalist Národnú radu SR o návrhu iba informoval. Ako Kalist zdôraznil, k takýmto prípravkom by bolo možné dostať sa len na lekársky predpis a za presne určených podmienok.

Marihuanové prípravky by bolo možné použiť iba v špeciálnych prípadoch. Mohli by pomôcť napríklad pacientom s ťažkým onkologickým ochorením, ktorí po chemoterapii často zvracajú či chorým ľuďom v posledných štádiách choroby. „Naša spoločnosť by nemala byť v úsilí pre zlepšenie kvality života týchto ľudí prekážkou,“ poznamenal Kalist.

„Môžeme začať diskusiu, ale najprv by mala byť odborná,“ zareagoval na to predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný. Ako povedal, najprv by sa mali vyjadriť odborníci na chronickú bolesť, anestéziológovia či lekárnici a farmaceuti. Aj Štefan Zelník zo SNS je presvedčený, že takúto závažnú tému treba dať do veľmi vážnej, podrobnej a verejnej diskusie. Bibiana Obrimčáková zo Smeru-SD návrh odsúdila a je presvedčená, že v budúcnosti im za neprijatie takejto možnosti poďakujú rodičia, ktorých deti majú problémy s drogami.

„Nemali by sme vyliať vodu z vaničky aj s bábätkom,“ myslí si Peter Osuský z poslaneckého klubu Most-Híd. Ako povedal, napriek tomu, že patrí ku konzervatívnemu táboru, rozšírenie portfólia látok na pomoc ťažko chorým by sa nemalo hneď bez diskusie odsudzovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajta prichytili s cigaretami bez kontrolných známok
<< predchádzajúci článok
Plast Energy bude v Senici likvidovať odpadové plasty

SaS uvažuje o liečení chorých marihuanou - diskusné fórum čitateľov

Ako moze chori SaS niekoho liecit?11.2. 21:32:13