Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. augusta 2017

SaS: Vyšetrovanie Filipa R. bolo nezákonné, prípad nemal ísť pred súd



Na snímke poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS).



Zdieľať
Na snímke poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS). Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 1. augusta (TASR) – Vyšetrovací spis proti Filipovi R., ktorý si mal ako zamestnanec banky protizákonne pozrieť účet ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ďalšie účty, je kompletne protizákonný. Vyhlásili to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita. Prípad sa podľa nich preto nemal dostať pred súd.


"Zo strany policajného vyšetrovateľa nebol produkovaný čo i len jediný zákonný a procesne použiteľný dôkaz, ktorý by potvrdzoval trestnoprávny charakter oznámeného skutku," uviedol poslanec Jozef Rajtár. Dokazovať to má analýza právnej zástupkyne Filipa R. Evy Mišíkovej.

"Na základe takto zisteného skutkového stavu nie sú splnené podmienky na podanie obžaloby. Spis je podľa právnej analýzy kompletne, úplne celý protizákonný. Napriek tomu bol prokurátorom Alexandrom Bergerom posunutý na súd ako v banánovej republike," kritizoval Rajtár.

Filip R. je obžalovaný zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného a daňového tajomstva. Jeho právna zástupkyňa žiadala súd, aby obžalobu odmietol a vrátil ju prokurátorovi. Podľa nej jej totiž predchádzalo porušenie práva na obhajobu jej klienta a ďalšie závažné chyby. Sudkyňa aj napriek tomu vytýčila pojednávanie. To sa začne vo štvrtok (3.8.).

Podpredseda SaS Ľubomír Galko považuje vyšetrovanie Filipa R., ktorý je asistentom poslanca Rajtára za pomstu. "Je to osobná pomsta Roberta Kaliňáka a predsedu vlády Fica a zároveň je to výhražný odkaz všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí by chceli bojovať proti korupcii tým, že začnú od smrdiacej hlavy," odôvodnil, prečo sa rozhodli zverejniť informácie o pochybeniach orgánov činných v trestnom konaní ešte pred procesom.

Podľa analýzy Mišíkovej vydal vyšetrovateľ uznesenie o začatí trestného stíhania, aj keď v tom čase neexistoval dôkaz, že by Filip R. prezeral bankové účty s úmyslom vyzradiť informácie nepovolanej osobe. Nezákonne mala byť vykonaná aj prehliadka bytu a auta Filipa R., nakoľko príkaz na ňu nebol náležite odôvodnený.

Rajtár informoval aj o tom, že podľa analýzy boli jeho asistentovi nezákonne zhabané a niekoľko týždňov držané všetky jeho záznamové zariadenia vrátane poslaneckého počítača Rajtára. Spracovávať ich mal znalec bez príslušného oprávnenia na skúmanie softvéru.

"Napriek tomu skúmal to, čo bolo nahraté na týchto zariadeniach a celé to aj tak dopadlo. Počítače, telefóny, USB kľúče boli vrátené nefunkčné," ozrejmil. "Prípad bol vedený účelovo tak, že motiváciou bolo prenasledovať účelovo človeka, ktorý zjavne narušil mafiánsky systém vedenia štátu, pričom sa odhalilo prepojenie medzi Robertom Kaliňákom a Ladislavom Bašternákom, daňovým podvodníkom," doplnil opozičný poslanec.

Filipa R. zadržala Národná kriminálna agentúra vlani v júni. Ako zamestnanec Tatrabanky si mal pozrieť účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka, bývalého ministra dopravy Jána Počiatka a podnikateľov Ladislava Bašternáka a Mariána Kočnera. Tým poukázal na prepojenie Kaliňáka s Bašternákom, ktorý je podozrivý z daňových podvodov. K činu sa na polícii priznal. Pre médiá však uviedol, že to bolo pod nátlakom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Holandsko hlási nárast počtu obyvateľstva najmä vďaka prisťahovalcom
<< predchádzajúci článok
Na sídlisku v Prievidzi začali s vyznačovaním parkovacích miest