Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2018

SaS vyzýva Pellegriniho a Lajčáka odmietnuť Dankovu proruskú politikuPredseda NR SR Andrej Danko odpovedá na otázky novinárov v Moskve.Zdieľať
Predseda NR SR Andrej Danko odpovedá na otázky novinárov v Moskve. Foto: TASR - Jaroslav Bublinec
Bratislava 5. júna (TASR) – Opozičná parlamentná strana SaS vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD), aby zaujali odmietavé stanovisko k proruskej zahraničnopolitickej orientácii predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS). SaS to uviedla v utorok v tlačovej správe, ktorou reaguje na pondelkové (4.6.) vystúpenie šéfa parlamentu v ruskej Štátnej dume.


Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je počínanie predsedu parlamentu v rozpore s oficiálnou zahraničnopolitickou líniou vlády. Obáva sa tiež, že Danko tým ohrozuje ekonomické a bezpečnostné záujmy Slovenska vrátane jeho ústavného zriadenia. „Žiadame ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiéra Petra Pellegriniho, aby k nemu zaujali jasné odmietavé stanovisko,“ uviedol.

Návštevami ruského parlamentu a výrokmi na jeho pôde sa Andrej Danko zaradil k európskym extrémistom, ktorí Rusko využívajú ako ekonomickú a technickú základňu pri svojich snahách ničiť demokratické inštitúcie a liberálny poriadok demokratickej Európy, domnieva sa poslanec Národnej rady SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Predseda parlamentu žije podľa opozičnej strany v predstave, že Rusko je veľká slovanská krajina a Slovensko ako malá, tiež prevažne slovanská krajina, sa na tejto historickej rodovej báze musí Rusku zaliečať. „Tento pohľad je však od základu chybný a nebezpečný, lebo zahraničná politika moderných štátov vychádza v prvom rade z bezpečnostných a ekonomických záujmov, a nie zo spolupatričnosti k dávnej kmeňovej štruktúre,“ upozornila strana v tlačovej správe.

Predseda Národnej rady sa v pondelok v Moskve zúčastnil na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu. Na podujatí, ktoré sa konalo z iniciatívy predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina, vystúpil ako jeden z úvodných rečníkov.

V prejave Danko zopakoval vlaňajšie vyhlásenie v ruskej Štátnej dume: "Bez silného Ruska nie je možný svetový mier." Kritizoval tiež hospodárske sankcie voči Rusku, ktoré podľa neho nie sú a nikdy nebudú riešením. Tým je podľa neho len otvorený dialóg, priateľstvo, láska a porozumenie. "Buďme hrdí na svoj štát a urobme všetko pre to, aby sme mali dobré vzťahy aj s Rusmi, Američanmi a Číňanmi," dodal neskôr.

Ministerstvo zahraničných vecí ústami svojho hovorcu Petra Suska reagovalo na pondelkový prejav Danka vyhlásením, že ho predseda Národnej rady nekonzultoval s rezortom diplomacie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská pivovarnícka akadémia ocenila najlepšie malé pivovovary
<< predchádzajúci článok
Maďarská ekonomika v 1. kvartáli medziročne vzrástla o 4,4 %

SaS vyzýva Pellegriniho a Lajčáka odmietnuť Dankovu proruskú politiku - diskusné fórum čitateľov