Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2018

Saudskoarabský kráľ opäť odsúdil uznanie Jeruzalema zo strany USASaudskoarabský kráľ Salmán.Zdieľať
Saudskoarabský kráľ Salmán. Foto: TASR/AP
Zahrán 15. apríla (TASR) - Saudskoarabský kráľ Salmán v nedeľu opäť odsúdil vlaňajšie uznanie Jeruzalema za izraelské hlavné mesto zo strany prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa a presunutie ambasády USA z Tel Avivu do tohto svätého mesta. Tento krok vtedy vyvolal pobúrenie v celom arabskom svete.


"Obnovujeme naše odsúdenie a odmietnutie rozhodnutia americkej administratívy ohľadom Jeruzalema. Potvrdzujeme, že východný Jeruzalem je neoddeliteľnou súčasťou palestínskej zeme," uviedol Salmán počas otvorenia samitu Ligy arabských štátov v saudskoarabskom meste Zahrán, informuje agentúra DPA.

Kráľ zároveň oznámil, že venuje 150 miliónov dolárov na údržbu islamského dedičstva vo východnom Jeruzaleme. "Pomenúvam toto stretnutie ako jeruzalemský samit, aby celý svet vedel, že Palestína a jej ľud zostávajú naďalej stredobodom arabských záujmov," uviedol Salmán, ktorého citujú francúzske médiá.

Panovník oznámil, že Rijád daruje 50 miliónov dolárov Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Táto organizácia, ktorá poskytuje pomoc vyše trom miliónom ľudí, čelí vážnym finančným problémom po tom, ako USA minulý rok zastavili peňažnú podporu tohto humanitárneho telesa.

Izrael obsadil prevažne palestínsku východnú časť Jeruzalema počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a neskôr ju anektoval. Palestínčania považujú východný Jeruzalem za metropolu svojho budúceho štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na brehoch rieky Váh by si ľudia mali dať pozor na infikované kliešte
<< predchádzajúci článok
Pohľadavky voči Česku zo zahraničia boli vlani znížené

Saudskoarabský kráľ opäť odsúdil uznanie Jeruzalema zo strany USA - diskusné fórum čitateľov