Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júna 2019

Saunders: Odchod Británie z EÚ bez dohody spôsobí veľký ekonomický šokNa archívnej snímke ľudia kráčajú okolo Britskej centrálnej banky Bank of England v Londýne.Zdieľať
Na archívnej snímke ľudia kráčajú okolo Britskej centrálnej banky Bank of England v Londýne. Foto: TASR/AP
Londýn 11. júna (TASR) - Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) 31. októbra bez akejkoľvek dohody o prechodnom období spôsobí veľký ekonomický šok. Firmy nebudú schopné pripraviť sa na dlhodobé následky. Uviedol to v utorok Michael Saunders, člen menového výboru centrálnej banky Bank of England (BoE).


„Brexit bez dohody bude mať pravdepodobne výrazný nepriaznivý vplyv na dlhodobé rastové vyhliadky Spojeného kráľovstva v dôsledku zredukovanej otvorenosti voči medzinárodnému obchodu s tovarom aj službami,“ uviedol Saunders v písomnej výpovedi parlamentu.

A počas vypočúvania v rámci jeho opätovného vymenovania do Výboru pre menovú politiku Saunders skonštatoval, že úrokové sadzby by sa mohli pohybovať v oboch smeroch po brexite bez dohody. Dôvodom je riziko slabšej libry a veľkého šoku po zdražení dodávok tovarov do Británie, čo poženie nahor infláciu.

Finančné trhy očakávajú, že BoE pravdepodobne zníži úrokové sadzby na podporu ekonomického rastu po tvrdom brexite bez dohody.

A ďalší člen menového výboru, ktorý hlasuje o úrokových sadzbách BoE - Gertjan Vlieghe v utorok povedal, že riziká pre ekonomiku sa zhoršili od mája, keď centrálna banka zverejnila svoje najnovšie prognózy.

"Myslím si, že nové správy a údaje sú od mája tak trocha sklamaním, a to ako z hľadiska rizika globálneho poklesu, tak rizík spojených s poklesom domácej ekonomiky. V oboch prípadoch sa (riziká) zintenzívnili," povedal Vlieghe.

Reagoval tak na otázku, či súhlasí s niektorými z jeho kolegov, ktorí povedali, že úrokové sadzby bude možno potrebné zvýšiť rýchlejšie, než investori očakávajú. Povedal to v rámci diskusného panelu v Národnom inštitúte pre ekonomický a sociálny výskum.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajina pred haagskym súdom obvinila Rusko z imperiálnych praktík
<< predchádzajúci článok
Koncom týždňa budú opäť rokovať Japonsko a USA o vzájomnom obchode

Saunders: Odchod Británie z EÚ bez dohody spôsobí veľký ekonomický šok - diskusné fórum čitateľov