Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. decembra 2010

Saxo Bank zverejnila svoje Šokujúce predpovede pre rok 2011


Tagy: Saxo Bank

Spoločnosť Saxo Bank zverejnila svoje každoročné „Šokujúce predpovede“. V dokumente sa zameriava na meny, ktorým by sa budúci rok mohlo nadpriemerne dariť, ale i na tie, ktoré by ...



Zdieľať
saxo bank logo Foto: Saxo Bank BRATISLAVA 21. decembra  - Spoločnosť Saxo Bank zverejnila svoje každoročné „Šokujúce predpovede“. V dokumente sa zameriava na meny, ktorým by sa budúci rok mohlo nadpriemerne dariť, ale i na tie, ktoré by sa, naopak, mohli prepadnúť na rekordné minimá, na potenciálne najväčšie a najkontroverznejšie akvizície, na možné spochybnenia autority Fedu zo strany politikov i expertov a rovnako na ceny komodít a investičné stratégie, ktoré by mohli v tejto súvislosti vstúpiť do hry.


Zmieňovaných desať predpovedí sa inšpiruje dielom libanonského autora filozofických esejí Nassima Nicholasa Taleba, pričom sa každoročne snažia predpovedať zriedka sa vyskytujúce udalosti typu „čierna labuť“, ktoré sa i napriek svojmu možnému zásadnému dopadu na situáciu na trhoch nachádzajú za horizontom bežných očakávaní trhu. V minulom roku sa z týchto predpovedí naplnili tri. Tohtoročná „analýza čiernych labutí“ je súčasťou Finančného výhľadu pre rok 2011 pripravovaného bankou, ktorý bude zverejnený v januári 2011 a zameriava na potenciálne scenáre, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť situáciu na trhoch.

„Šokujúce predpovede“ Saxo Bank pre rok 2011:

1. Americký kongres zablokuje Bernankeho tretiu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania
V druhej polovici roku 2011 sa Fed ocitne na horúcej stoličke pre obvinenia, že sa stal kritickým faktorom, ktorý umožnil debakel amerického trhu s nehnuteľnosťami a vyvolal nutnosť prísť so záchranným balíčkom pre banky, ktorý má katastrofálne dopady na vývoj verejného dlhu. Banky, príliš veľké na to, aby ich štát mohol nechať padnúť, sa medzitým znovu ocitnú vo vážnych problémoch. Kongres zablokuje právomoc Fedu ďalej navyšovať jeho rozvahu a takisto spochybní jeho dvojitý mandát, kedy sa Fed snaží zároveň strážiť vývoj nezamestnanosti i inflácie.

2. Apple kúpi Facebook
Šéf Apple Steve Jobs v rozhovoroch uviedol, že Apple rokoval s Facebookom o príležitostiach na vytvorenie partnerstva, no tieto rozhovory nakoniec neviedli k žiadnemu výsledku. Facebook prišel s „premrštenými požiadavkami, na ktoré sme nemohli pristúpiť“, uviedol Jobs. To by mohlo Jobsa primäť tomu, že sa rozhodne Facebook rovno skúpiť celý.

3. Americký dolárový index prekročí hladinu 100
Ekonomický rast sa bude vo väčšine oblastí sveta v počiatočných mesiacoch roku 2011 vyvíjať zdravo, no potom sa objavia problémy v Číne. Pomalý rast čínskej priemyselnej základne spôsobí celosvetové ochladenie chuti na riziko, a vzhľadom k ťažkostiam japonskej ekonomiky a chaosu, ktorému bude eurozóna čeliť, sa následne zvýši atraktivita USD. Ku koncu tretieho štvrťroka 2011 posunie prechod od iných mien k doláru dolárový index o 25 % vyššie nad úroveň 100.

4. Výnosy amerických 30-ročných dlhopisov sa prepadnú na 3 %
Politika devalvácie dolára, ktorej korene je možné hľadať v „menových vojnách“ v roku 2010, prinútia rozvíjajúce sa trhy použiť viac zo svojich dolárových rezerv na nákup amerických dlhopisov. Kvantitatívne uvoľňovanie Fedu neuspeje, až na to, že sa čiastočne vyriešia problémy amerických bánk s rozvahami. ECB, EU a MMF neuspejú v liečbe problémov krajín na periférii eurozóny (PIIGS), a vyženú tak frustrovaných investorov do bezpečnej náruče strýčka Sama. Faktor dobrej nálady v roku 2011 vyprchne a výnosy 30-ročných dlhopisov sa prepadnú na 3 %.

5. AUDGBP sa prepadne o 25 %
Veľká Británia sa vracia ku svojim tradičným hodnotám; tvrdo pracuje, viac šetrí a pomerne skoro a prekvapivo nastane v roku 2011 silná hospodárska expanzia. Austrália na druhej strane bojuje s ochabujúcou ekonomikou, pretože Čína stále viac šľape na brzdu, aby udržala infláciu pod kontrolou. Ak k tomu pridáme austrálsky trh nehnuteľností, máme tu bublinu na prasknutie, takže naporúdzi je pokles kurzu AUDGBP o 25 %.

6. Ceny ropy prudko rastú, no potom dochádza k ich korekcii o tretinu
Cena ropy, ktorá sa teraz odvíja od fundamentálnych makroekonomických očakávaní investorov, sa na počiatku roku 2011 vyšvihne nad 100 USD za barel na vlne eufórie vyplývajúcej z toho, že sa americká ekonomika zbavila okov. V ďalšom priebehu roka však podľahne prudkej korekcii, ktorá zrazí cenu dolu o tretinu.

7. Zemný plyn zdražie o 50 percent
Zemný plyn vstupuje do roku 2011 s previsom ponuky, pretože globálny pokles spôsobil, že ponuka je už dva roky vyššia než dopyt, čo má za následok dva roky dvojciferných strát. Avšak vďaka zvýšenému dopytu priemyselných podnikov, historicky nižšej cene v porovnaní s ropou a uhlím, splošteniu forwardovej krivky a návrhom na export väčšieho množstva amerických zásob zemného plynu sú pasívne investície do plynu ziskovejšie. Navyše chladné počasie napomáha k rýchlemu vyčerpaniu zásob, takže v roku 2011 dôjde k zdraženiu o 50 %, aké sa vidí raz za 25 rokov.

8. Zlato na pozadí menových vojen stúpa na 1800 USD
„Menové vojny“ sa v roku 2011 vracajú na scénu s ešte väčšou razanciou, pričom ich motorom je oživenie americkej ekonomiky. Obchodný deficit USA sa zväčšuje, silnie tlak na Čínu a s tým, ako sa investori uchyľujú ku kovom, zlato stúpa k 1800 USD za uncu.

9. S&P500 dosahuje historické maximá
Fed pokračuje v roku 2011 v pumpovaní peňazí do systému. Investori si uvedomujú, že jedinou stratégiou, ktorej má cenu držať sa, sú nákupy pri poklesoch, ale táto taktika v skutočnosti nahráva Fedu, i keď je to domček z kariet a americkí spotrebitelia začínajú míňať s tým, ako rastie hodnota ich akciových portfólií. Americké podniky sa nenechávajú zmiasť eufóriou, že zdravá cena akcií je dobrým ukazovateľom zdravia, a pokračujú v procese oddlžovania, ktorý vedie ku skutočnému oživeniu. Americký referenčný index na svojej ceste k 1600 bodom sleduje v spätnom zrkadle maximá z roku 2007.

10. Ruský index RTS dosahuje 2500 bodov
Na začiatku roka sa začína nafukovať ďalšia ekonomická bublina, ktorá vytočí cenu ropy znova nad 100 USD za barel. Priemerný americký investor bude svoje peniaze na americkom akciovom trhu používať iba na nákupy pri poklesoch. Investori na ruskom akciovom trhu si uvedomujú hodnotu svojho indexu pri pomere zisku na akciu 8,6 za rok k dátumu nákupu a pomere ceny k účtovnej hodnote 1,26. RTS v roku 2011 takmer zdvojnásobí svoju hodnotu na 2500 bodov.

Saxo Bank je špecialistom na online obchodovanie a investície. Klientom umožňuje obchodovať cudzie meny, CFD, akcie, futures, opcie a ďalšie deriváty. Umožňuje im taktiež správu portfólia prostredníctvom popredných platforiem pre online obchody, ktorými sú SaxoWebTrader a SaxoTrader.

Tagy: Saxo Bank
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Saxo Bank zverejnila „10 šokujúcich predpovedí“ pre rok 2010 (17. 12. 2009)



nasledujúci článok >>
Slovensko v 30-ke najatraktívnejších krajín pre IT služby
<< predchádzajúci článok
Rybníček a poslanci v Trenčíne zložili sľub