Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. októbra 2012

Scenár havárie elektrárne pozmenili, aby preverili reakcie



Organizátori cvičenia Havran 2012 v stredu zamotali hlavy niektorým účastníkom, u ktorých preverujú reakcie na simulovanú haváriu jadrového zariadenia v Jaslovských Bohuniciach po zemetrasení. ...



Zdieľať
bohunice BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Organizátori cvičenia Havran 2012 v stredu zamotali hlavy niektorým účastníkom, u ktorých preverujú reakcie na simulovanú haváriu jadrového zariadenia v Jaslovských Bohuniciach po zemetrasení.


„My sme aj trošku menili scenár, aby sa ukázala pružnosť jednotlivých zložiek. Všetko prebehlo v rámci plánu,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Šéfom niektorých zložiek najprv oznámili jedno miesto, kde sa mal stretnúť ústredný krízový štáb, ale operatívne ho potom zmenili a preložili do priestorov úradu vlády.

„To je veľmi dôležité, pretože takáto udalosť je vždy prekvapivá,“ konštatoval Kaliňák s tým, že krízové situácie si vyžadujú okamžité reakcie a hľadanie riešení. „Najmä fungovať s rozvahou,“ dodal. Pri cvičení je podľa neho nulový adrenalín a stres, ale napriek tomu je dobré, keď sa dá program pozmeniť, aby zistili, či všetko funguje tak, ako má. Neprezradil, či budú aj ďalšie prekvapenia.


Obrazom: Simulovaná havária Jaslovských Bohuníc



Havran ide podľa plánu

Simulovaná havária jadrového zariadenia v Jaslovských Bohuniciach preverí pripravenosť a reakciu krízových štábov, polície, hasičov, záchranárov, štátnej správy a samospráv.Foto: SITA/Martin HavranCvičenie jadrovej havárie ide zatiaľ podľa plánu. "Zatiaľ to prebieha celkom dobre," povedal po zasadnutí Krízového štábu Ministerstva vnútra SR a záchranárskych zložiek v Bratislave štátny tajomník Jozef Buček.

Cvičenie sa deje podľa Bučka presne tak, ako keby sa udalosť odohrala. "Zasadli všetky ústredné štáby Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja a postupuje sa presne podľa harmonogramu," uviedol. Prvý deň cvičenia je zameraný na preverenie koordinácie medzi krízovými štábmi - od ústredného cez obvodné až po tie v obciach. Na celý proces sa pozerajú aj pozorovatelia s okolitých krajín. "Sú aj na obvodných úradoch a obciach v krízových štáboch a chcú vidieť komplet celý priebeh akcie," vysvetlil Buček.

Hovoril tiež, že preverujú procesy do detailov. "Zisťujeme aj poveternostné situácie, ktorým smerom evakuovať ľudí, ide to do absolútnych detailov," ozrejmil.

Buček zatiaľ nechcel akciu veľmi hodnotiť či spomínať, kde sú nedostatky, "Potrebujeme si počkať na analýzu, aby sme mali všetky podklady, a potom budeme hodnotiť," povedal. Podľa neho by už na budúci týždeň mohli mať podklady vyhodnotené, následne budú informovať verejnosť. "Preto robíme toto cvičenie, aby sme analyzovali všetky nedostatky, ktoré máme a nechceme nič zakrývať," doplnil. Podnetom na cvičenie boli podľa Bučka aj udalosti v japonskej Fukušime. Podľa neho sa môžu prírodné katastrofy kedykoľvek pritrafiť. "Slovenská republika robí takéto veľké cvičenie ako prvá v Európskej únii," povedal.


Cvične bol vyhlásený núdzový stav na území jadrového zariadenia

Foto: SITA/Martin HavranCvičením Havran dva dni - v stredu a vo štvrtok - preverujú pripravenosť a reakciu krízových štábov, polície, hasičov, záchranárov, štátnej správy a samospráv z Trnavského, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Cvičenie je špeciálne zamerané na tok informácií zo sídla jadrového zariadenia až po ministerstvá. Sirény oznamujúce radiačné ohrozenie zneli len v areáli Atómových elektrární Bohunice, inde ich preskúšali len tichou formou.

Cvične bol vyhlásený núdzový stav na území jadrového zariadenia. Elektráreň identifikuje udalosť III. stupňa bez radiačných následkov pre okolie s očakávaným prechodom do fázy ťažkej havárie do piatich hodín. V dôsledku vzniknutej situácie zasadol ústredný krízový štáb, ktorý odporučí vláde SR vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území Slovenskej republiky.

Do cvičenia sa zapájajú Slovenské elektrárne, a.s., Atómové elektrárne Bohunice, Úrad jadrového dozoru SR, Ústredný krízový štáb, zložky ministerstva vnútra, napríklad sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany, Prezídium Hasičského a záchranného zboru a Prezídium Policajného zboru SR. Takisto sa na cvičení podieľajú Ozbrojené sily SR, záchranky z Nitry, Trnavy, Trenčína a Bratislavy, Úrad verejného zdravotníctva SR, Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR, Slovenský Červený kríž, Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Na regionálnej úrovni sa počíta s účasťou obvodných úradov v sídlach dotknutých krajov a vybraných obcí.

Návrh na cvičenie dal Úrad jadrového dozoru SR po zasadnutí na pôde Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni z apríla 2011. Posledné cvičenie na takejto úrovni sa uskutočnilo koncom 90. rokov v minulom storočí. Zámer urobiť takéto cvičenie potvrdila slovenská vláda uznesením v roku 2011.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Telo Norodoma Suhanuka previezli z Číny, kde zomrel
<< predchádzajúci článok
O bilbordoch rokoval kabinet, moc bude zrejme v rukách obce