Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. októbra 2006

Schopnosť vlády plniť eurokritériá je podľa ekonómov neistá



Ekonómovia sa v názoroch ohľadom prijatia eura na Slovensku k 1. januáru 2009 rozchádzajú. Ako vyplýva zo septembrového prieskumu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Klubu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Ekonómovia sa v názoroch ohľadom prijatia eura na Slovensku k 1. januáru 2009 rozchádzajú. Ako vyplýva zo septembrového prieskumu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Klubu ekonomických analytikov (KEA), spomedzi dvadsiatky oslovených bankových analytikov a ekonómov si totiž presne polovica myslí, že Slovensko v deklarovanom termíne spoločnú európsku menu príjme, polovica je opačného názoru. Rovnako aj v určení percentuálnej pravdepodobnosti dodržania termínu prijatia eura nie sú odborníci jednotnejší. "V priemere odhadujú pravdepodobnosť dodržania termínu na 52 %, pričom ich odhady sa pohybujú od 10 % do 80 %," uviedol analytik INEKO Peter Goliaš. Z prieskumu teda podľa neho vyplýva značná neistota v názoroch na schopnosť vlády plniť v stanovenom termíne Maastrichtské kritériá pre vstup do eurozóny.

Prieskum inštitútu sa zameral na plnenie dvoch kľúčových kritérií, a to deficitu verejných financií a inflácie. "Podľa analytikov by Slovensko tesne nesplnilo kritérium deficitu verejných financií. Ten by mal podľa ich priemerného odhadu v rozhodujúcom roku 2007 dosiahnuť 3,1 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je 0,1 percentuálneho bodu nad prípustnou hranicou 3 %," konštatoval Goliaš. Podobne aj pri hodnotení rozpočtového kritéria boli názory ekonómov nejednotné, keď sa ich odhady pohybovali v intervale 2,9 % až 3,8 % HDP. Mierne optimistickejšie predpovede prevládajú pri očakávanom raste spotrebiteľských cien. Oslovení ekonómovia očakávajú v referenčnom roku 2007 priemernú infláciu na úrovni 2,8 %, čo by znamenalo tesné splnenie inflačného kritéria. Povolenú hranicu určenú priemerom troch najlepších krajín Európskej únie navýšeným o 1,5 percentuálneho bodu totiž prognózujú vo výške 2,9 %.

"Viacerí ekonómovia a analytici sa zhodli, že kľúčový pre plnenie kritérií bude zákon o štátnom rozpočte, v ktorom vláda rozhodne o rozsahu plnenia vlastných sľubov," hodnotí Goliaš s tým, že podľa vyjadrení analytikov bude pre vládu pozitívny najmä rýchly rast ekonomiky, ktorý vytvorí zdroje na väčšie míňanie oproti minulosti, čo sa však môže odraziť na zvýšenej inflácii. Respondenti rovnako upozornili, že Slovensko sa nemusí stať členom eurozóny, ani keď formálne splní kritériá. "Rizikom totiž ostáva udržateľnosť kritérií, čiže schopnosť vlády preukázať, že ich dokáže plniť aj v dlhšom období," konštatoval Goliaš.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reakcia na článok v Novom čase dňa 4. 10. 2006 a v TV JOJ
<< predchádzajúci článok
Pozvánka na medzinárodnú konferenciu "IT, TELCO - QUO VADIS?"