Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. januára 2019

Schválenie zmeny názvu Macedónska privítali Stoltenberg a MogheriniováIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Skopje/Brusel 12. januára (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová zablahoželali v piatok Macedónsku ku schváleniu novelizácie ústavy, ktorá umožní zmenu oficiálneho názvu krajiny v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor s Gréckom. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Stoltenberg uviedol, že NATO silno podporuje naplnenie dohody medzi Macedónskom a Gréckom z júna minulého roka, v ktorej sa Atény zaviazali, že po premenovaní susednej krajiny stiahnu svoje námietky voči jej vstupu do Aliancie alebo do EÚ. Vo svojom tvíte tiež označil túto dohodu za "dôležitý príspevok k stabilite a prosperite" daného regiónu.

Mogheriniová zase privítala piatkové hlasovanie macedónskeho parlamentu o zapracovaní zmeny názvu krajiny do ústavy ako "rozhodujúci krok" pri napĺňaní dohody s Gréckom. EÚ podľa nej tento proces výrazne podporuje, rovnako ako aj úsilie Macedónska začleniť sa do európskeho bloku.

Na základe vlaňajšej dohody sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový - Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci názvoslovný spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Na to, aby dohoda vstúpila do platnosti, ju musí v nadchádzajúcich týždňoch ratifikovať grécky parlament.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aktivisti spustili bilbordovú kampaň namierenú proti Babišovi
<< predchádzajúci článok
Prvý víkendový deň bude zamračený, teploty budú kolísať okolo nuly

Schválenie zmeny názvu Macedónska privítali Stoltenberg a Mogheriniová - diskusné fórum čitateľov