Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júna 2009

Schválili akčný plán na prevenciu násilia páchaného na ženách



Útočník, ktorý pácha násilie na žene nebude možno v budúcnosti vykázaný zo spoločného obydlia len na 48 hodín, ako to už dnes umožňuje zákon, ale až na 14 dní. Polemiku o tomto opatrení ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Útočník, ktorý pácha násilie na žene nebude možno v budúcnosti vykázaný zo spoločného obydlia len na 48 hodín, ako to už dnes umožňuje zákon, ale až na 14 dní. Polemiku o tomto opatrení otvára Národný akčný plán na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2009 – 2012, ktorý dnes odobrila vláda. Potreba predĺženia vykázania násilníka až na dva týždne sa má overiť výsledkami monitorovacej správy o tom, ako polícia využíva súčasné znenia zákona o vykázaní násilnika.


Podľa autorov akčného plánu z rezortu práce treba zvážiť aj potrebu nového špecifického zákona o všetkých formách násilia voči ženám, resp. domácom násilí, s ktorým už majú skúsenosti v zahraničí. V záujme zhodnotiť možnosť vypracovať samostatný zákon v tejto oblasti, bude vypracovaná porovnávacia štúdia o špecifickej legislatíve – zákonoch o násilí páchanom na ženách, resp. domácom násilí vo vybraných členských štátoch Európskej únie a monitoring národnej legislatívy, ktorý sa dotýka problematiky žien, na ktorých je páchané násilie.
Vzhľadom na absenciu osobitného zákona v tejto oblasti je podľa autorov akčného plánu potrebné dosiahnuť efektívne využívanie existujúcej legislatívy v praxi, napríklad zákona o sociálnych službách a živnostenského zákona.

Podľa akčného plánu treba zabezpečiť aj rýchlu a efektívnu pomoc všetkým ženám, ktoré sú vystavené násiliu alebo hrozbe násilia. Preto má vzniknúť Koordinačné metodické centrum pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách, aspoň jedno krízové intervenčné centrum v každom regióne Slovenska a minimálne jeden bezpečný ženský dom (pobytové zariadenie) a jedna poradňa pre ženy (ambulantné zariadenie) v každom samosprávnom kraji, ktoré budú spĺňať európske štandardy a postupne počet špecializovaných zariadení zvyšovať.

Ďalej je potrebné pokračovať, prípadne začať s dôsledným vzdelávaním všetkých zainteresovaných pomáhajúcich profesií, ktoré prichádzajú do styku so ženami, ktoré zažívajú alebo zažili násilie. Týmito skupinami sú zamestnanci polície, zdravotnícke profesie, sudcovia a právnické profesie, sociálni pracovníci a psychológovia, probační úradníci, mediační úradníci, pedagogickí zamestnanci, duchovní a podobne. Medzi tieto skupiny patria aj zamestnanci inštitúcií, ktoré rozhodujú o aktivitách v súvislosti s pomocou ženám, ktoré zažili násilie.

Nezastupiteľnú úlohu v Národnom akčnom pláne budú mať mimovládne organizácie, ktoré majú dlhoročné skúsenosti a odborné znalosti v oblasti násilia páchaného na ženách.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viedeň je opäť kongresovou jednotkou
<< predchádzajúci článok
Pojednávanie v kauze vykradnutia VÚB odročili na september