Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2010

SDKÚ-DS chcú pre Grécko zvolať mimoriadnu schôdzu



Opozičná SDKÚ-DS chce pre plánovanú finančnú pomoc Grécku zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Strana už podľa volebnej líderky Ivety Radičovej rokuje aj s ...



Zdieľať
sdku ds Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Opozičná SDKÚ-DS chce pre plánovanú finančnú pomoc Grécku zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Strana už podľa volebnej líderky Ivety Radičovej rokuje aj s ostatnými stranami o podpore pre mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR) SR. Otázka, či sa má Slovensko podieľať na pôžičke pre Grécko, je podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša natoľko vážna, že je potrebné sa ňou zaoberať aj na pôde parlamentu. SDKÚ-DS je za súčasných podmienok zásadne proti pomoci Grécku. "Problém to nevyrieši, ale znásobí riziká," uviedol v súvislosti s poskytnutím pôžičky Grécku na dnešnej tlačovej besede Mikloš.

Zároveň dodal, že v prípade poskytnutia peňazí krajine nepôjde o pôžičku, ale o "dar" a o znárodnenie strát. Strana chce taktiež presadiť prijatie zákona, v ktorom by boli presne špecifikované podmienky poskytnutia a splácania prípadnej pôžičky pre Grécko.

Finančnú pomoc Grécku v pondelok kritizovala aj mimoparlamentná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá je zásadne proti tomu, aby Slovensko Grécku požičiavalo peniaze. Ak bude mať SaS po voľbách možnosť v tejto oblasti zasiahnuť, pôžičku pre Grécko podľa predsedu Richarda Sulíka nepodporí. SaS zároveň upozorňuje, že na "grécku cestu" sa vydalo aj Slovensko. Podľa strany to dokumentujú čísla o vývoji verejného dlhu. Ten v Grécku predstavoval v roku 1981 27 % hrubého domáceho produktu, pričom na 41-percentnú úroveň sa krajina dostala o tri roky. Slovensko malo 27-percentný dlh v roku 2008 a na 41-percentnú úroveň sa dostalo dokonca už po dvoch rokoch.

Aktiváciu 110-miliardovej pôžičky pre Grécko schválili krajiny eurozóny cez víkend. Pôžičku Aténam poskytne eurozóna spolu s Medzinárodných menovým fondom (MMF) v nadchádzajúcich troch rokoch. MMF by mal schváliť svoju časť záchranného balíčka pre Grécko tento týždeň. Prvý transfer prostriedkov by malo podpísať 16 lídrov eurozóny v piatok.

Predpokladom získania pôžičky bolo schválenie balíčka úsporných opatrení, v rámci ktorého Grécko na tri roky zmrazí platy vo verejnom sektore, škrtne trinásty a štrnásty plat, ktorý sa vyplácal počas vianočných a veľkonočných sviatkov, zníži sociálne dávky a zruší aj mimoriadne sezónne dávky pre dôchodcov. Priemerný vek odchodu do dôchodku sa zvýši z terajších 53 na 67 rokov. Cieľom balíčka je znížiť deficit štátneho rozpočtu v priebehu najbližších troch rokov o 10 až 11 percentuálnych bodov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ropovod cez Žitný ostrov mal byť do roku 2006
<< predchádzajúci článok
KDH: Pôžička pre Grécko je jediné možné riešenie