Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. augusta 2007

SDKÚ-DS predloží ústavný zákon na ochranu 2. piliera



SDKÚ-DS opätovne predloží do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorý má garantovať nemennosť pravidiel starobného dôchodkového sporenia v neprospech sporiteľov. Ako na tlačovej besede ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - SDKÚ-DS opätovne predloží do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorý má garantovať nemennosť pravidiel starobného dôchodkového sporenia v neprospech sporiteľov. Ako na tlačovej besede uviedol predseda strany Mikuláš Dzurinda, stredajšie rozhodnutie vlády o návrhu novely zákona o sociálnom poistení totiž smeruje k zrušeniu dôchodkovej reformy. "Keďže vláda chce dôchodkovú reformu zrušiť, my ju chceme zabezpečiť ústavným zákonom," povedal Dzurinda. Podľa poslankyne SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej by mal ústavný zákon s účinnosťou od začiatku budúceho roka chrániť dvojpilierovosť dôchodkového systému. "Chceme garantovať, aby sa dôchodkový systém skladal zo starobného poistenia a starobného sporenia," uviedla.

Cieľom vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení je podľa Dzurindu oslabiť druhý penzijný pilier. Dôkazom toho je podľa šéfa SDKÚ-DS rozhodnutie vlády predložiť parlamentu návrh, aby sa druhý pilier dočasne otvoril a súčasne "zastrašovanie sporiteľov tak, ako to predvádzal v uplynulých týždňoch predseda vlády a ministerka Tomanová". Oslabovanie druhého piliera a súčasné posilňovanie štátneho, priebežného dôchodkového piliera je podľa Dzurindu krajne nezodpovedné. "Je nezodpovedná míňať peniaze dnes s jediným horizontom, a to sú najbližšie parlamentné voľby, a poškodzovať ľudí, ktorí si šetria na to, aby mali slušný dôchodok," dodal predseda SDKÚ-DS.

Návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera, ktorý predložili poslanci za SDKÚ-DS s podporou poslancov za KDH a SMK do parlamentu v januári tohto roka, zákonodarný zbor začiatkom februára neposunul do druhého čítania. Za návrh vtedy hlasovalo 60 poslancov, proti bolo 56, zdržali sa 17 a jeden nehlasoval. Návrh podporili aj dvaja koaliční poslanci - Viera Mazúrová zo Smeru-SD a Peter Dubravay zo SNS. Ústavný zákon mal zabezpečiť, aby podmienky, za ktorých vstúpili občania do systému dôchodkového sporenia, sa nemohli meniť v ich neprospech.

Podľa vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení by od 1. januára do 30. júna budúceho roka malo viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, mať možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. "Týchto šesť mesiacov bude k dispozícii na vystúpenie z druhého piliera najmä pre osoby, ktoré vstúpili do tohto systému na základe klamlivej reklamy alebo pre osoby, pre ktoré je zjavne nevýhodné byť v tomto systéme," objasnil v stredu po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce súčasne v rovnakom období umožniť vstup do druhého piliera tým občanom, ktorí tak neurobili do konca júna 2006. Mladí ľudia, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986, by mali aj po schválení návrhu novely zákona vstupovať do druhého piliera povinne. Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení má byť aj fyzická osoba, ktorej sa vypláca úrazová renta, ak bola sporiteľom pred vznikom nároku na úrazovú rentu.

Navrhovaná novela má zároveň zrušiť platenie príspevkov na dôchodkové sporenie za poistencov štátu, teda za osoby na rodičovskej dovolenke či za opatrovníkov. Táto skupina ľudí by tak od začiatku januára síce bola naďalej v druhom penzijnom pilieri, avšak počas starostlivosti o dieťa alebo počas opatrovníctva by za týchto sporiteľov štát neplatil príspevky na dôchodkové sporenie.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Henkel podporil prázdninový pobyt autistických detí
<< predchádzajúci článok
Ceny nehnuteľností na Slovensku naďalej rastú