Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. apríla 2015

SDKÚ-DS: Vláda predstavila len 40-% riešenie problému Váhostav-SKPavol Frešo Foto: TASR/Michal SvítokZdieľať
Pavol Frešo Foto: TASR/Michal Svítok


Bratislava 14. apríla (TASR) - Vládou dnes ohlásené opatrenia v súvislosti s reštrukturalizáciou stavebnej firmy Váhostav-SK sú podľa opozičnej SDKÚ-DS len 40-% riešením tohto problému. Navrhované riešenia totiž zaplatia malým podnikateľom len náklady, ktoré štátu už odviedli na daniach a odvodoch.

"Vláda Roberta Fica sa vyhla zodpovednému kroku - požiadaniu o predbežné opatrenie súdu, ktoré by zamedzilo prelievaniu peňazí do zahraničných schránkových firiem. Zámernou nečinnosťou vláda aj naďalej umožňuje odlevu slovenských peňazí cez spleť subdodávateľských firiem do daňových rajov," domnieva sa predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Strana pritom podľa neho očakávala, že kabinet príde s koncepčným a systémovým riešením, ktoré by definitívne zamedzilo opakovanému vzniku podobných situácii do budúcna.

S vládnymi návrhmi nesúhlasí ani opozičný Most-Híd. Absolútne totiž podľa strany vynecháva z riešenia súčasnej situácie tých, ktorí ju spôsobili – manažment a vlastníkov Váhostavu-SK. Most-Híd preto v stredu (15.4.) na mimoriadnej parlamentnej schôdzi navrhne, aby ťarchu reštrukturalizácie museli znášať aj majitelia reštrukturalizovanej firmy a jej manažéri.

"Inými slovami, ak Juraj Široký ako majiteľ a štatutár s toľkými štátnymi zákazkami doviedol Váhostav-SK do tohto stavu, tak nech participuje aj na uspokojení záväzkov Váhostavu-SK. Lebo len založenie majetku bude spravodlivým riešením pre vyplatenie malých veriteľov," uviedla v stanovisku podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská.

Reštrukturalizovaná firma nebude môcť svojim majiteľom vyplatiť zisky skôr, ako uspokoja podlžnosti voči nezabezpečeným veriteľom aspoň do výšky 40 % ich pohľadávok. To je jedno z nových pravidiel návrhu novely Obchodného zákonníka z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý na dnešnom mimoriadnom rokovaní schválila vláda.

Konkrétne v prípade Váhostavu-SK ponúkne štátna Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) malým nezabezpečeným veriteľom, že od nich naraz odkúpi pohľadávky vo výške 40 % z ich celkovej hodnoty. Podľa návrhu reštrukturalizačného plánu majú pritom dostať v nasledujúcich piatich rokoch len 15 % svojich pohľadávok.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obama prisľúbil Iraku humanitárnu pomoc vo výške 200 miliónov dolárov
<< predchádzajúci článok
Transplantácií na Slovensku je málo, lekárom neplatia