Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. marca 2016

Šéf ECB chce od vlád eurozóny, aby realizovali štrukturálne reformy



Šéf ECB Mario Draghi



Zdieľať
Šéf ECB Mario Draghi Foto: TASR/AP
Brusel 18. marca (TASR) - Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi upozornil vlády krajín eurozóny, aby realizovali štrukturálne reformy. Aktuálne ekonomiky podporuje extrémne uvoľnená menová politika ECB, tento stimul však nie je trvalý. Informovala o tom agentúra Reuters.


ECB síce aj po skončení programu nákupu aktív ponechá úrokové sadzby dlhší čas na terajšej úrovni, alebo ich dokonca ešte zníži, ale menová politika "nedokáže odstrániť základné štrukturálne slabosti eurozóny". Draghi to povedal po štvrtkovom (17. 3.) stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi krajín Európskej únie (EÚ) v Bruseli. "Na to potrebujeme štrukturálne reformy, ktoré majú podporiť dopyt, verejné investície a viesť k zníženiu daní." Ďalším zásadným faktorom je podľa neho jasnosť týkajúca sa budúcnosti eurozóny.

Draghi tiež obhajoval posledné zníženie úrokových sadzieb. Ekonomika eurozóny sa síce zotavuje a ukazuje sa zlepšenie v rôznych oblastiach ekonomiky, sčasti aj na trhu práce alebo v oblasti úverovanie. "Avšak riziká pretrvávajú," upozornil šéf ECB. Niektoré sa dokonca od začiatku decembra ešte zvýšili, uviedol Draghi bez spresnenia detailov. Preto ECB prijala dôležité rozhodnutia a schválila komplexný balík opatrení. Hlavným cieľom je usmernenie financovania priamo do reálnej ekonomiky. "Sme pripravení použiť všetky primerané prostriedky," zdôraznil Draghi. V uplynulých rokoch bola menová politika jediným stimulom oživovania ekonomiky.

Náklady práce v EÚ aj v eurozóne na konci vlaňajška vzrástli

Náklady práce v eurozóne rovnako ako v celej Európskej únii (EÚ) v posledných troch mesiacoch vlaňajška vzrástli. Informovala o tom agentúra APA.

Hodinové náklady práce sa vo 4. kvartáli 2015 v Európskej únii medziročne zvýšili o 1,9 % a v eurozóne o 1,3 %, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

Spomedzi členských štátov únie najprudšie stúpli náklady práce v Rumunsku (+11,4 %), za ktorým nasledujú Česko (+8,6 %), Lotyšsko (+7,7 %), Bulharsko (+5,8 %), Slovensko (+5,3 %) a Rakúsko (+5,2 %). V Británii vzrástla cena práce o 3,4 %, v Nemecku o 2,1 %, v Španielsku o 1,5 % a vo Francúzsku o 1,3 %. V Írsku náklady práce stagnovali a v Taliansku a na Cypre klesli o 0,8 %, v Holandsku o 0,4 % a v Luxembursku o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborníci: Na výstavbu ciest musí nájsť vláda peniaze, dnes nie sú
<< predchádzajúci článok
Na maďarskej diaľnici išiel 84-ročný Rakúšan takmer 10 km v protismere