Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

03. februára 2010

Šéf klimatického panelu sa nemieni ospravedlňovať



Šéf Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) Radžendra Pačauri priznal chybu ohľadom informácií o možnom roztopení ľadovcov v Himalájach do roku 2035, no odmietol ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP


BRATISLAVA 3. februára  - Šéf Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) Radžendra Pačauri priznal chybu ohľadom informácií o možnom roztopení ľadovcov v Himalájach do roku 2035, no odmietol sa za tento omyl ospravedlniť. Radžendra Pačauri to uviedol v stredajšom rozhovore pre britský denník Guardian. Ako povedal, panel OSN si uvedomuje dôsledky, ktoré plynú z odhalenia mylnej informácie, no nevidí dôvod, prečo by sa ako šéf panelu mal za jednu zlú informáciu v 3000-stranovom dokumente ospravedlňovať. Podľa neho by to bolo populistické. Pačauri sa totiž nazdáva, že je dostatočné, že panel vyjadril ľútosť nad nesprávnymi informáciami, no on osobne niesť zodpovednosť odmieta.

"Každý si myslel, že to, čo povieme, je pravda a nič nemôže byť zlé. Myslím si, že táto chyba ohľadom ľadovcov nás stála kus dôveryhodnosti. Nemôžete však očakávať, že budem osobne zodpovedný za každé slovo na 3000 stranách," povedal Pačauri. Zároveň vyzval verejnosť, aby sa cez tieto omyly preniesla a pozrela sa na vec zo širšieho pohľadu, ktorý je podľa neho "jasný, presvedčivý a dôležitý". Ako dodal, "nesmieme sa nechať zaslepiť jednou chybou a strácať zo zreteľa, čo klimatické zmeny spôsobujú tejto planéte".

Panel OSN vo svojej správe z roku 2007 varoval, že ľadovce v Himalájach sa roztopia do roku 2035 a možno aj skôr. Za svoju činnosť získal v tom istom roku aj Nobelovu cenu za mier. Niekoľko vedcov však tieto tvrdenia spochybnilo a nedávno vysvitlo, že išlo iba o teóriu nepodloženú reálnymi faktami. Hnutie tvrdiace, že za rýchlo postupujúcim globálnym otepľovaním je činnosť človeka, tak utrpelo ďalšiu ranu, keďže krátko predtým sa na verejnosť dostali kontroverzné e-maily. V nich sa vedci dohadujú, ako v temnejších farbách vykresliť získané fakty, ktoré nepotvrdzujú katastrofické predpovede zástancov klimatických zmien spôsobovaných človekom.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
TRNAVA: Kamióny ničia cesty, hovoria starostovia
<< predchádzajúci článok
Prejazd po ceste I-50 je naďalej komplikovaný