Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2014

Šéf nemeckej centrálnej banky považuje nízke ceny ropy za stimuláciu



Tempo rastu Nemecka, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, bude na budúci rok zrejme vyššie, než sa doteraz predpokladalo, tvrdí šéf nemeckej centrálnej banky (Deutsche ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 28. decembra (TASR) - Tempo rastu Nemecka, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, bude na budúci rok zrejme vyššie, než sa doteraz predpokladalo, tvrdí šéf nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) Jens Weidmann. Dodal, že situácia v Európe nie je taká zlá, ako si ľudia myslia. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.


Weidmann, ktorý je tiež členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung zopakoval, že naďalej je proti tomu, aby ECB spustila program nákupu štátnych dlhopisov.

ECB pozorne sleduje aktuálny pokles cien ropy, ktorý má vplyv na infláciu v eurozóne. Aktuálne sa tempo rastu spotrebiteľských cien v menovej únii pohybuje hlboko pod inflačným cieľom ECB. ECB garantuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami. Preto je ECB pripravená prijať ďalšie opatrenia na podporu rastu spotrebiteľských cien.

"Ak situácia zostane ako v súčasnosti a ak ceny ropy zostanú takéto nízke, inflácia bude nižšia, než sa očakávalo, ale zároveň rast ekonomiky bude vyšší," uviedol Weidmann.

Weidmann považuje nízke ceny ropy za istý druh stimulačného programu pre ekonomiku. "Spotrebitelia a firmy musia menej platiť a môžu viac spotrebovať a investovať." V aktuálnych prognózach Bundesbank ešte nie sú plne započítané nízke ceny čierneho zlata. Od zverejnenia jej predpovedí ropa zlacnela o ďalších 25 %.

Bundesbank v decembri znížila na polovicu svoju rastovú prognózu pre domácu ekonomiku pre rok 2015. Na budúci rok aktuálne počíta so zvýšením hrubého domáceho produktu o 1 %. Banka tiež skresala svoju predpoveď pre rok 2014 z 1,9 % v júni na 1,4 %.

"Situácia v Európe nie je taká zlá, ako si niektorí ľudia myslia," dodal Weidmann.

ECB vo veľkej miere vyčerpala svoje nástroje na oživenie ekonomiky, keď sa jej kľúčový úrok nachádza na rekordnom minime 0,05 %. Preto sa za poslednú možnosť považuje spustenie rozsiahleho programu nákupu štátnych dlhopisov, ktoré sa tiež nazýva kvantitatívne uvoľňovanie.

Niektorí predstavitelia ECB však majú o nákupe štátnych dlhopisov pochybnosti. Najväčším kritikom je práve Weidmann. Obáva sa totiž, že ECB týmto spôsobom začne financovať vládne dlhy, stratí svoju dôveryhodnosť a nebude schopná plniť svoj mandát, ktorým je udržovanie cenovej stability.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cena vajec v budúcom roku poklesne menej výrazne ako po minulé roky
<< predchádzajúci článok
Audi zvýšilo svoj 5-ročný investičný plán, chce predbehnúť BMW