Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. mája 2014

Šéf Rosnefti varoval pred prehnaným rozvojom obnoviteľných zdrojov



Ruský prvý televízny kanál na svojej internetovej stránke stále venuje zvýšenú pozornosť priebehu a výsledkom Petrohradského fóra, ktoré sa konalo koncom uplynulého týždňa.



Zdieľať
Petrohrad/Moskva 26. mája (TASR) - Ruský prvý televízny kanál na svojej internetovej stránke stále venuje zvýšenú pozornosť priebehu a výsledkom Petrohradského fóra, ktoré sa konalo koncom uplynulého týždňa.

Generálny riaditeľ Rosnefti Igor Sečin (vpravo) a šéf ruskej divízie BP David Campbell za prítomnosti prezidenta Putina podpísali v sobotu dohodu o prieskume ložísk ropy v regióne Volga-Ural v strednom Rusku. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa v rámci fóra zúčastnil aj na sprievodnom podujatí, Summite energetických spoločností. Vo svojom vystúpení vyzval, aby sa odvetvie zbavilo zbytočnej politizácie a bolo by vhodné, keby sa vytvorila medzinárodná platforma, ktorá by sa venovala problematike usmerňovania energetického trhu. Poukázal na to, že stabilita cien nosičov energie má zásadný význam pre rozvoj hospodárstva a uskutočňovanie dlhodobých projektov.

Na Petrohradskom fóre došlo k podpísaniu početných dohôd v ropnom a plynárenskom priemysle vrátane spolupráce na kontinentálnom šelfe. Rosnefť uskutoční geologický prieskum v spolupráci s jednou indickou spoločnosťou. S venezuelskou spoločnosťou sa uzavrel kontrakt o dodávke vyše 1,5 milióna ton ropy a viac ako sedem miliónov ton ropných produktov. Dohoda bude platiť nasledujúcich päť rokov. Vedenie Rosnefti podpísalo veľké kontrakty s Azerbajdžanom a talianskou spoločnosťou Pirelli. Ruská spoločnosť sa stane aj jej akcionárom. Šéf Rosnefti podpísal v sobotu (24.5.) so šéfom ruskej divízie BP Davidom Campbellom dohodu o prieskume ložísk ropy v regióne Volga-Ural.

Na fóre ruskí a čínski predstavitelia posúdili aj možnosť vytvorenia nových mechanizmov na riadenie svojich devízových rezerv, aby zabezpečili stály kurz národných mien. Dosiahnutie tohto cieľa by prispelo aj k zvýšeniu svetového finančného systému. Posúdili sa aj perspektívne projekty, ktorým obe krajiny môžu poskytnúť úverovú a finančnú podporu.

Šéf Rosnefti Igor Sečin vysvetlil, prečo v otázkach dodávok a ťažby uhľovodíkových palív netreba miešať politicky motivované ciele a ekonomickú výhodnosť. Poukázal na to, že v Európskej únii sa výrazne propaguje možnosť hladkého odklonu energetiky od uhľovodíkových surovín vďaka zrýchlenému rozvoju obnoviteľných zdrojov energie a prudkého zvýšenia energetickej efektívnosti. Pritom sa však zamlčuje cena týchto procesov. Spoločnosť nie je zoznámená so skutočnosťou, že zmeny nie sú dostatočne technologicky zabezpečené. V praxi realizácia týchto cieľov vedie k celkovému rozvratu trhových vzťahov a prináša ťažké cenové bremeno pre spotrebiteľov.

Kontraproduktívnym sa stane, ak posledné zostrenie v politickej sfére povedie k zavrhnutiu efektívnych ciest rozvoja energetiky v EÚ len preto, aby sa vyhovelo výhradne politicky motivovaným cieľom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentské voľby na Ukrajine stlačili cenu ropy
<< predchádzajúci článok
R. Fico rešpektuje rozhodnutie voličov v eurovoľbách