Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. októbra 2019

Šéfa Nissanu čakajú náročné úlohy, podporuje alianciu s RenaultomIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Tokio 9. októbra (TASR) - Nový generálny riaditeľ spoločnosti Nissan Makoto Učida je človek z vnútra firmy s globálnym výhľadom, ale čaká ho boj, keďže japonská automobilka stále čelí škandálu bývalého šéfa Carlosa Ghosna.


V utorok (8. 10.) vystriedal 53-ročný Učida na poste generálneho Hirotu Saikawu, ktorý rezignoval v septembri po tom, ako vyšlo najavo, že tiež dostával nadmerné odmeny.

Okrem nového generálneho riaditeľa vymenoval Nissan v utorok aj nového prevádzkového riaditeľa, ktorým sa stal Ašwani Gupta z partnerskej spoločnosti Mitsubishi Motors. A doterajší šéf čínskej divízie Nissanu Jun Seki bude zastávať post viceprezidenta v novej štruktúre. Jej cieľom je zabrániť, aby niekto konsolidoval moc tak, ako sa to podarilo Ghosnovi pred jeho vlaňajším zatknutím pre nepriznanie všetkých príjmov a zneužívanie firemných financií na súkromné účely.

Učida je považovaný za manažéra s medzinárodnými skúsenosťami a stúpenca aliancie Nissanu s francúzskou automobilkou Renault a japonskou Mitsubishi Motors.

„Na mňa urobil silný dojem,“ povedal predseda predstavenstva Renaultu a člen predstavenstva Nissanu Jean-Dominique Senard, ktorý bol tiež členom komisie pre výber nového riaditeľa. Opísal Učidu ako zástancu „priameho“ a „veľmi moderného“ štýlu riadenia.

Pre Renault, ktorý sa snaží o posilnenie svojho postavenie v trojstrannej aliancii s Nissanom a Mitsubishi Motors, je dôležité, že Učida považuje alianciu za „nevyhnutnú pre budúcnosť Nissanu,“ uviedol Senard.

Nissan uskutočnil revíziu svojej štruktúry po Ghosnovom škandále. Automobilka sa vymenovaním nového generálneho a prevádzkového riaditeľa a viceprezidenta snaží vytvoriť otvorenejšiu výkonnú štruktúru.

„Systém trojky bol zavedený s cieľom zabrániť vzniku diktatúry,“ uviedol Koji Endo, hlavný analytik spoločnosti SBI Securities. Varoval však, že toto rozhodnutie môže mať aj určité nedostatky, pokiaľ ide o rýchle rozhodovanie, v porovnaní so systémom so silným lídrom.

V júli spoločnosť zverejnila svoje najhoršie výsledky za 1. štvrťrok od globálnej finančnej krízy. A hoci to odôvodnila spomalením v automobilovom priemysle vo svete, Nissan tiež trpí nedostatkom inovácií a poškodením dobrého mena v dôsledku škandálu.

„Prvou vecou, ktorú musí nový generálny riaditeľ urobiť, je revidovať celoročnú predpoveď príjmov a potom znížiť dividendy,“ uviedol Endo.

Dodal, že je tiež potrebné posilniť alianciu, zrušiť približne 12.500 pracovných miest a dosiahnuť obrat k lepšiemu v amerických závodoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odbory sa dohodli s vedením Jaguaru, štrajk v automobilke nehrozí
<< predchádzajúci článok
Na ombudsmanku sa občania obrátili so 4754 podnetmi

Šéfa Nissanu čakajú náročné úlohy, podporuje alianciu s Renaultom - diskusné fórum čitateľov