Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2018

Šefčovič: Európska únia čelí tlakom vo forme migrácie a extrémizmuNa snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.Zdieľať
Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 16. septembra (TASR) - Európska únia čelí aj tlakom z jej vnútra, vo forme extrémistických a populistických hnutí, ktoré sa snažia rozsievať nepokoj, povedal podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.


"Myslím si, že v Európe si veľmi dobre pamätáme, kam to vždy viedlo," povedal Šefčovič. Preto podľa neho zdôraznil aj predseda EK Jean-Claude Juncker vo svojom utorňajšom prejave, že EÚ musí byť v rozhodovaní rýchlejšia a rozhodovať o veciach kvalifikovanou väčšinou, pretože v niektorých oblastiach je ťažké čakať na konsenzus.

"V tejto situácii musíme byť naozaj jednotní a dohodnúť sa na pravidlách, ktoré budú fungovať a s ktorými budú súhlasiť všetci," povedal v relácii poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (nezávislý). Prijímať pravidlá až v čase krízy je podľa neho neskoro.

V otázke migrácie je potrebné nastaviť také politické podmienky, aby táto téma nebola zneužívaná extrémistickými stranami, myslí si Kukan. Ako jedno z riešení spomenul investovanie a rozvoj pracovnej sily priamo v afrických krajinách, čo by im umožňovalo rast. Znížil by sa tým migračný tlak na Európu. Krajiny v Európe so záujmom o pracovnú silu budú mať podľa Kukana šancu získať ju aj z afrických krajín prostredníctvom nových pravidiel.

Podľa europoslanca Pála Csákyho (SMK) môže mať utorková správa Európskeho parlamentu (EP) o stave demokracie v Maďarsku negatívny vplyv na budúcnosť EÚ. "Extrémistické strany nevyrastajú z ničoho nič. Vyrastajú z našich chýb, aj z toho hlasovania," povedal Csáky.

Poslankyňa EP Monika Beňová (SMER-SD) sa vyjadrila, že maďarský premiér Viktor Orbán je stále právoplatne zvoleným predstaviteľom a nebolo nevyhnuté, aby EP pristúpil k hlasovaniu o iniciovaní právneho konania proti Maďarsku podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ.

"Ja osobne si myslím, že bolo veľmi dôležité udržať Viktora Orbána pri stole a snažiť sa naňho tlačiť politickými rokovaniami, aby ustúpil od niektorých rozhodnutí alebo aby ich zmenil, aby rešpektoval rozhodnutia súdneho dvora," povedala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre výmenu mostných záverov NDS čiastočne uzavrie D1 na dvoch miestach
<< predchádzajúci článok
Veľkoobchodné ceny elektriny na lipskej burze sú najvyššie za 7 rokov

Šefčovič: Európska únia čelí tlakom vo forme migrácie a extrémizmu - diskusné fórum čitateľov