Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. marca 2017

Šefčovič v Houstone potvrdil význam spolupráce medzi NASA a ESA



Na archívnej fotografii Maroš Šefčovič.



Zdieľať
Na archívnej fotografii Maroš Šefčovič. Foto: TASR/AP
Brusel/Houston 7. marca (TASR) - Spojené štáty americké a Európska únia majú veľký záujem na pokračovaní spolupráce v oblasti vesmírneho výskumu, čo potvrdzuje aj spoločná výstavba Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) alebo príprava vesmírneho teleskopu najnovšej generácie. V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.


Šefčovič sa počas svojej prvej oficiálnej návštevy USA od nástupu administratívy Donalda Trumpa, ešte pred plánovanou návštevou Washingtonu, zúčastnil v mene EÚ na najväčšej medzinárodnej energeticko-klimatickej konferencii CERAWeek 2017. V rámci sprievodných akcií mal sériu rokovaní v Johnsonovom vesmírnom stredisku v Houstone.

V telefonickom rozhovore potvrdil, že o americko-európskej spolupráci v oblasti výskumu vesmíru rokoval s riaditeľkou tohto centra Melaniou Saundersovou. Houstonské stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) riadi prevádzku stanice ISS, pripravuje lety s ľudskou posádkou a komunikuje s astronautmi na orbite.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že zhodou náhod práve v tomto termíne potvrdila EÚ svoju výnimočnosť vo vesmírnej politike, keď na obežnú dráhu poslala ďalšiu družicu programu Copernicus zameraného na podrobné mapovanie zemského povrchu, morí a klímy.

"Americká strana sa aj pri tejto príležitosti poďakovala EÚ za vysoko kvalitné dáta, ktoré im pomáhajú pri záchranných prácach v prípade požiarov či povodní," upozornil Šefčovič.

NASA má záujem o pokračovanie spolupráce s EÚ a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), potvrdil Šefčovič, ktorý navštívil repliku stanice ISS v životnej veľkosti. Tá slúži na výcvik astronautov a je dobrým príkladom globálnej spolupráce pri vesmírnom výskume. Už teraz sa vedú rozhovory o nahradení ISS novou vesmírnou stanicou. Jeden celý modul terajšej stanice - Columbus -, je z dielne EÚ a prispieva k fungovaniu ISS ako vedecké laboratórium.

"Globálna spolupráca je nevyhnutná, lebo výskum vesmíru je príliš nákladný a nemôže ho robiť žiadna z vyspelých krajín sama," skonštatoval Šefčovič, ktorý v Houstone predstavil novú vesmírnu stratégiu EÚ, ktorá je zameraná práve na globálnu spoluprácu.

Dôležitosť spolupráce medzi NASA a ESA a jej členskými štátmi podľa Šefčoviča potvrdzuje aj plánované umiestnenie vesmírneho teleskopu najnovšej generácie na obežnú dráhu. Vesmírny teleskop Jamesa Webba má už v najbližších týždňoch nahradiť Hubbleov teleskop a umožní ľudstvu dovidieť na diaľku 13 miliárd svetelných rokov. Teleskop na orbitu vynesie európska raketa Ariane 5 z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Podpredseda EK pripomenul, že táto raketa je v súčasnosti považovaná za jeden z najspoľahlivejších vesmírnych nosičov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trump privítal v Bielom dome prvú skupinu turistov od svojho nástupu
<< predchádzajúci článok
Snemovňa lordov schválila ďalší dodatok k Mayovej zákonu o brexite