Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2010

SEMANČÍK: Poľnohospodárov čaká ťažký rokSlovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) očakáva, že sa v budúcom roku sa zhorší podnikateľské prostredie v agrárnom sektore. Ako uviedol predseda ...Zdieľať
polno Ilustračné foto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) očakáva, že sa v budúcom roku sa zhorší podnikateľské prostredie v agrárnom sektore. Ako uviedol predseda SPPK Milan Semančík, komoru v tomto roku sklamalo, že vláda napriek rozsiahlym povodniam, ktoré spôsobili v prvovýrobe značné škody, neuvoľnila na odškodnenie roľníkov žiadne prostriedky nad rámec rozpočtovej kapitoly ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Aj to nás utvrdzuje v presvedčení, že treba hľadať systémové opatrenia na riadenie rizík agrárnej produkcie. V opačnom prípade budú príjmy farmárov príliš rozkolísané, čo pri ich hlbokej podkapitalizácii rozhodne neprispeje k stabilizácii odvetvia,“ povedal.

Podľa Semančíka je veľmi reálny predpoklad, že agrárny sektor sa po nepriaznivom vlaňajšku ani v tomto roku nevymaní zo straty. Optimisticky nevyzerá pre poľnohospodárov ani nadchádzajúci rok, v ktorom zrejme začnú platiť viaceré vládne opatrenia na konsolidáciu verejných financií. Napriek tomu, že SPPK spolu s ďalšími agrárnymi mimovládnymi organizáciami zorganizovala proti ich prijatiu petíciu, ktorú podporilo vyše 115-tisíc občanov, zákonodarcovia zrušili daňovú úľavu na naftu spotrebovanú v poľnohospodárskej výrobe i daňové zvýhodnenie tzv. predaja z dvora. Neschválili iba zvýšenie spotrebnej dane z piva a otvorené zostáva zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, proti ktorému sa SPPK takisto stavia. Poľnohospodárstvo tak bude podľa Semančíka patriť v budúcom roku medzi najviac postihnuté odvetvia, keďže jeho náklady sa zvýšia o desiatky miliónov eur. SPPK podľa neho nespochybňuje potrebu ozdravenia verejných financií, ale spolu s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení presadzovali rovnomerné rozloženie týchto nákladov na celú spoločnosť. Komora je tak aj naďalej presvedčená, že lepšie, spravodlivejšie a z pohľadu príjmov štátneho rozpočtu najistejšie by bolo zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty o dva percentuálne body, na 21 percent.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ropa zlacnela, ceny zlata sa nezmenili
<< predchádzajúci článok
Dôchodca zaútočil na dôchodkyňu, teraz čelí obvineniu