Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2009

Senátori uvažujú o zosadení prezidenta Klausa



Niektorí českí senátori premýšľajú o možnosti zosadenia prezidenta Václava Klausa, uviedol vo štvrtok český denník MF Dnes. Dôvodom je jeho váhanie s podpisom Lisabonskej zmluvy. "Píšem oficiálnu ...



Zdieľať
PRAHA 25. júna (WEBNOVINY) - Niektorí českí senátori premýšľajú o možnosti zosadenia prezidenta Václava Klausa, uviedol vo štvrtok český denník MF Dnes. Dôvodom je jeho váhanie s podpisom Lisabonskej zmluvy. "Píšem oficiálnu výzvu, aby prezident dokument podpísal. Ak odmietne, je čas na rokovanie poslancov a senátorov o tom, či je Václav Klaus spôsobilý vykonávať svoj úrad a zmluvu za neho podpíše premiér," hovorí senátorka ČSSD Alena Gajdůšková.


Zákonodarcom zrejme došla trpezlivosť potom, ako Václav Klaus v utorok v rozhovore pre Rádiožurnál oznámil, že bude aj naďalej vyčkávať a rozhodnutie, či kľúčovú reformnú zmluvu podpíše, urobí až ako posledný štátnik v Európe. "Určite sa nebudem ponáhľať," povedal Klaus.

Na to, aby parlament zbavil prezidenta dočasnej právomoci stačí, keď sa väčšina prítomných poslancov a senátorov uznesie, že Klaus "nemôže svoj úrad zo závažných dôvodov vykonávať. A takým dôvodom môže byť aj otáľanie s podpisom zmluvy," tvrdia právnici, ktorých oslovila MF DNES. Klaus podľa nich porušuje ústavu. Podľa nej má údajne prezident Lisabonskú zmluvu bezodkladne podpísať. "Z ústavy nevyplýva, že prezident má právo veta voči ostatným najvyšším orgánom štátu. Kladením podmienok ako by si Klaus písal svoju vlastnú ústavu, čo je absolútne neprijateľné," hovorí bývalý ústavný sudca Vojtěch Cepl.

Keby senátori dosiahli svoje a zbavili prezidenta funkcie, právomoc ratifikovať Lisabonskú zmluvu by podľa ústavy prešla na premiéra. "Áno, je to jedna z možností. Prezident veľmi výrazne porušuje ústavu," hovorí podpredseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Krajné riešenie opatrne pripúšťa aj podpredseda ČSSD Zdeněk Škromach. "V prípade, že by prezident odmietol zmluvu podpísať, je možné o tomto kroku diskutovať. Do volieb sa to ale aj tak nestihne," hovorí.

Prezident svoje váhanie zdôvodňuje tým, že o zmluve ešte nerozhodli Íri ani poľský prezident a čaká sa tiež na to, ako Ústavný súd rozhodne o sťažnosti niektorých českých senátorov, ktorí namietajú, že Lisabonská zmluva je neústavná.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eustream pracuje na prepojení plynovodov medzi Slovenskom a Maďarskom
<< predchádzajúci článok
Fico si myslí, že s Čínou musíme byť kamaráti