Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. februára 2019

Senohrad a okolie oslobodili pred 74 rokmi, podiel na tom mali RumuniOslobodenie obce Senohrad v okrese Krupina vo februári 1945, a tiež územia, na ktorom dnes stojí Centrum výcviku Lešť, si v piatok pripomenuli pietnym podujatím ...Zdieľať
Senohrad Foto: TASR - Jozef Poliak
Senohrad/Lešť 15. februára (TASR) - Oslobodenie obce Senohrad v okrese Krupina vo februári 1945, a tiež územia, na ktorom dnes stojí Centrum výcviku Lešť, si v piatok pripomenuli pietnym podujatím tamojší obyvatelia spolu so zástupcami Ministerstva obrany SR a Veľvyslanectva Rumunskej republiky na Slovensku.


Ako uviedla starostka Senohradu Oľga Bartková, boje o obec trvali šesť týždňov a padlo počas nich desať obyvateľov dediny. "Ako sa píše v obecnej kronike, ako prví vstúpili v ranných hodinách 26. februára 1945 do obce rumunskí vojaci," povedala TASR. Pri oslobodzovaní územia, ktoré dnes zaberá výcvikový priestor Lešť i neďaleký Senohrad, zahynulo približne 560 Rumunov.

Pri oslobodzovaní celého územia Česka a Slovenska padlo až 34.500 vojakov Rumunska. Podstatná časť z tých, ktorí zahynuli na Slovensku, je pochovaných na cintoríne vo Zvolene (asi 10.400).

Pietna spomienka pri príležitosti 74. výročia oslobodenia sa v piatok uskutočnila aj pri pamätníku v neďalekom Centre výcviku Lešť - Oremovom Laze.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer rok vo vesmíre u astronauta zvýšil aktivitu imunitného systému
<< predchádzajúci článok
Študenti zo Žiliny vyhrali divadelný festival

Senohrad a okolie oslobodili pred 74 rokmi, podiel na tom mali Rumuni - diskusné fórum čitateľov