Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2006

Separatisti odmietajú mierové rokovania navrhované Indiou



Indický premiér Manmohan Singh vo štvrtok uviedol, že jeho krajina chce žiť v harmónii so susedným Pakistanom a je "odhodlaná" vyriešiť záležitosť Kašmíru trvalou mierovou zmluvou. Singh to ...



Zdieľať

ŠRÍNAGAR 25. mája (WN/SITA/AP) - Indický premiér Manmohan Singh vo štvrtok uviedol, že jeho krajina chce žiť v harmónii so susedným Pakistanom a je "odhodlaná" vyriešiť záležitosť Kašmíru trvalou mierovou zmluvou. Singh to vyhlásil počas druhého dňa návštevy v indickej časti Kašmíru zameranej na oživenie mierového procesu v himalájskom regióne poznačenom dlhoročným povstaleckým hnutím proti indickému vedeniu.

Singh navrhol viaceré opatrenia na posilnenie kontaktov a interakcie medzi Kašmírčanmi rozdelenými indicko-pakistanskou hranicou, vrátane zjednodušenia cestovných procedúr a nových cestovných trás. Pokrok v týchto oblastiach je podľa Singha otázkou ďalších rokovaní. "Mojou víziou je, že mierový proces musí nakoniec kulminovať v oboch našich krajinách prijatím dohody o mieri, bezpečnosti a priateľstve," uviedol.

Kašmírske separatistické skupiny, ktoré sa snažia o splynutie s Pakistanom alebo vytvorenie samostatného štátu, rozhovory bojkotujú a vyhlásili, že nebudú sedieť za rokovacím stolom s proindickými skupinami. Predseda hlavnej opozičnej Národnej konferencie Umar Abdulláh vo štvrtok uviedol, že chce navrhnúť väčšiu autonómiu Kašmíru v rámci indického zväzku, čo je niečo ako stredná cesta medzi požiadavkou separatistov na odlúčenie a proindických skupín podporujúcich rovnaký prístup ku Kašmíru ako k ostatným indickým štátom.

Singh vyjadril presvedčenie, že sa podarí dostať proindických Kašmírčanov a umiernených separatistických vodcov za rokovací stôl, aby diskutovali o možnostiach dosiahnutia mieru v indickej časti Kašmíru. Túto možnosť hlavné umiernené separatistické skupiny odmietli a rokovania označili za "zbytočné". Militantné islamské skupiny pohrozili sabotovaním dvojdňových rokovaní, ktoré sa začali v stredu, a vyhlásili všeobecný štrajk. Počas obidvoch dní sú obchody, podniky a školy zatvorené.

Najväčšia kašmírska povstalecká skupina Hizb-ul-mudžahedín uviedla, že mier je nemožný bez účasti povstalcov na rokovaniach. "Sen o mieri sa nikdy nestane skutočnosťou, kým sa mudžahedíni (bojovníci za slobodu) nezapoja do mierových rozhovorov. India to musí pochopiť," povedal hovorca skupiny Džunaíd-ul-Islam vo vyhlásení pre miestnu tlačovú agentúru Current News Service.

Desiatky separatistických skupín bojujú za nezávislosť indickej časti Kašmíru alebo za jeho splynutie s prevažne moslimským Pakistanom, ktorý si rovnako ako India na územie nárokuje. Napriek odmietnutiu účasti na rokovaniach s proindickými skupinami umiernená frakcia Konferencia Hurriját uviedla, že by sa chcela samostatne stretnúť so Singhom, čo však premiérovi poradcovia vylúčili. Singh v stredu kritizoval militantov, pričom povedal, že "ich neľudské konanie si vyžiadalo mnoho životov a nechcú, aby sa sen o mierovom Kašmíre stal naozaj skutočnosťou." Napriek sprísneným bezpečnostným opatreniam ozbrojenci uskutočnili v stredu najmenej štyri granátové útoky, pri ktorých bolo zranených dvadsať ľudí.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko je stále v hre o spätné odkúpenie Transpetrolu
<< predchádzajúci článok
Pohyb ako zbraň proti nadbytočnému tuku a jo-jo efektu