Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. septembra 2016

Seredi si uctili pamiatku obetí holokaustu



Na snímke nápis holokaustu v bývalom koncentračnom tábore Buchenwald pri nemeckom Weimare 27. januára 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Tento deň vyhlásila OSN na pamiatku šiestich miliónov ľudí, ...



Zdieľať
Na snímke nápis holokaustu v bývalom koncentračnom tábore Buchenwald pri nemeckom Weimare 27. januára 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Tento deň vyhlásila OSN na pamiatku šiestich miliónov ľudí, ktorí počas holokaustu prišli o život. Sovietska Červená armáda oslobodila pred 69 rokmi - 27. januára 1945 - najväčší nacistický koncentračný tábor v Osvienčime, v ktorom zahynulo približne 1,5 milióna ľudí, prevažne židov. Foto: TASR/AP
Sereď 6. septembra (TASR) - Pamiatku obetí holokaustu si dnes uctili v meste Sereď, kde bol počas druhej svetovej vojny zriadený zberný tábor židov. Z neho bolo v rokoch 1942 až 1944 deportovaných viac ako 10.000 židov do koncentračných táborov. Spomienkové podujatie ku Dňu obetí holokaustu pri pamätníku v mestskom parku pripravil Trnavský samosprávny kraj spolu s novootvoreným Múzeom holokaustu v Seredi, Galantským osvetovým strediskom a mestom Sereď.


Tábor v Seredi bol vybudovaný v okrajovej časti mesta v auguste 1941 pôvodne ako pracovný, mal stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske a hračkárske. Boli tam sústreďovaní židia z vtedajších okresov Bratislava, Hlohovec, Malacky, Modra, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Prievidza, Senica, Skalica, Topoľčany, Trenčín, Trnava a Zlaté Moravce. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa však v ňom tiesnilo aj 4000 ľudí.

Dianie v tábore pripomína expozícia Múzea holokaustu v Seredi, ktoré otvorili začiatkom tohto roka v pôvodných barakoch tábora. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry. Samotné mesto Sereď malo historicky silnú židovskú komunitu, v období pred vojnovým konfliktom v ňom po Bratislave a Dunajskej Strede žilo najviac židov. Z tábora ich deportovali do Terezína a Auschwitzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecko a Lotyšsko začali cvičenie v blízkosti hraníc s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Proces v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove v stredu nebude