Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2014

Šešelj sa vníma ako víťaz nad ICTY, obete zločinov sú pobúrené



Lídder Srbskej radikálnej strany Vojislav Šešelj máva priaznivcom po návrate po 11 rokoch z väzby v Haagu.



Zdieľať
Lídder Srbskej radikálnej strany Vojislav Šešelj máva priaznivcom po návrate po 11 rokoch z väzby v Haagu. Foto: TASR
Belehrad/Sarajevo 12. novembra (TASR) - Líder Srbskej radikálnej strany (SRS) Vojislav Šešelj, ktorý sa dnes po viac ako 11 rokoch strávených v Haagu vrátil do Belehradu, sa už v prvých hodinách po predbežnom prepustení z väzby z humanitárnych dôvodov nechal počuť, že pre neho je prioritou návrat do politiky, a nie terapia.


Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) rozhodol o jeho predbežnom prepustení v súvislosti s jeho podlomeným zdravím. Srbskí lekári, ktorí nedávno navštívili Šešelja v Haagu, tvrdia, že trpí rakovinou. Sudcovia povolili chorému Šešeljovi, aby sa vrátil do Srbska a absolvoval tam potrebnú liečbu. Tento krok však podmienili tým, že šéf SRS nebude počas pobytu na slobode vyvíjať tlak na obete a svedkov a že sa na príslušné predvolanie vráti späť do Haagu.

Vojislav Šešelj sa v srbskej metropole prezentoval ako víťaz nad haagským tribunálom a podľa tlačovej agentúry DPA konštatoval: "Brutálne ma vyhodili zo žalára. Nežiadal som o to alebo som nekládol podmienky. Len sa ma chceli čo najrýchlejšie zbaviť".

Líder srbských ultranacionalistov bol v haagskom väzení od roku 2003, keď sa dobrovoľne vzdal tribunálu. Odmietol všetky obvinenia z vojnových zločinov, vzťahujúce sa na vojnu v bývalej Juhoslávii. Nad neprimeranou dĺžkou prerokúvania jeho kauzy na pôde ICTY sa nepozastavovali v ostatných mesiacoch už iba jeho stúpenci.

Prokuratúra žiada pre Šešelja až 28 rokov väzenia. Podľa obžaloby mal Šešelj svojimi nenávistnými prejavmi podnecovať páchanie zverstiev v Bosne a Hercegovine, Chorvátsku a srbskej Vojvodine počas balkánskych vojen zo začiatku 90. rokov.

Obete vojnových zločinov z Bosny a Hercegoviny a pozostalí po nich reagovali na prepustenie Vojislava Šešelja s pobúrením.

"Niet spravodlivosti, zločinci sa dostávajú na slobodu. Nikto sa nestará o obete," cituje tlačová agentúra APA slová vedúcej predstaviteľky organizácie Matky zo Srebrenice Muniry Subašičovej.

Až 11 organizácií zastupujúcich obete vojnových zločinov a ich blízkych sa mieni podľa bosnianskych médií obrátiť po Šešeljovom návrate do Belehradu na generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Pan Ki-muna a osobitnú splnomocnenkyňu OSN pre nezávislých sudcov a advokátov Gabrielu Knaulovú so zámerom poukázať na dôsledky rozhodnutia ICTY.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nepodľahnite panike
<< predchádzajúci článok
Portugalsko sužuje legionárska choroba, - zomrelo sedem pacientov