Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júla 2015

Sestričky nechcú úpravu platov podľa ministerstva, nevylučujú štrajk



Sesterské odbory nesúhlasia s právnou normou ministerstva zdravotníctva, ktorá má upraviť odmeňovanie zdravotníkov v štátnych nemocniciach. Garanciu platov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 17. júla (TASR) – Sesterské odbory nesúhlasia s právnou normou ministerstva zdravotníctva, ktorá má upraviť odmeňovanie zdravotníkov v štátnych nemocniciach. Garanciu platov požadujú aj pre neštátne zariadenia. Šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká dnes pre TASR uviedla, že nevylučuje štrajk, pokiaľ sa do jesene nič nezmení.


Odbory sa dnes obrátili otvoreným listom na predsedu vlády SR Roberta Fica. „Už ďalej nemáme chuť byť tie dobré, ktoré budú poslušne čakať, kedy sa im ujdú odrobinky. Nastal čas, kedy už nestačia slová a musíme prejsť k činom," napísala v ňom Kavecká.

Sestry dali Ficovi a ministerstvu zdravotníctva (MZ) čas na riešenie situácie do septembra. „Vyzývame na iniciovanie okrúhlych stolov, ktoré nebudú iba hrou na dialóg a dokážu zvrátiť hroziacu horúcu jeseň,“ odkázali v liste.

Odborom prekáža aj navrhovaná výška koeficientov pre sestry v štátnych nemocniciach. Upozorňujú, že nezlepšuje ich postavenie, pretože už dnes zarábajú viac, ako navrhuje ministerstvo. OZSaPA preto iniciovalo aj hromadnú pripomienku k novele zákona.

Právna norma upravuje mzdy 24 zdravotníckych profesií v nemocniciach, ako farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár s výnimkou lekárov. Návrh stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.

Ministerstvo zdravotníctva predložilo novelu do pripomienkového konania nedávno, na jej príprave pracovalo mesiace. Návrh má reagovať aj na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v roku 2013 označil zákon o mzdách sestier za protiústavný. "Dôležité je, že už máme zákon o spoločnom odmeňovaní všetkých zdravotníckych pracovníkov, teda nielen sestier a pôrodných asistentiek. Rovnako dôležité je akcentovať skutočnosť, že MZ SR môže ovplyvniť zmeny len v zdravotníckych zariadeniach, na ktoré má priamy dosah," povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko je v biofarmárčení nad priemerom EÚ
<< predchádzajúci článok
V Grécku bojujú s veľkými požiarmi: Horí neďaleko Atén a na Peloponéze