Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2010

Sestry Samkové ukázali diery v zákone, možno zmenia zákonPrípad dvoch rómskych učiteliek, sestier Viery a Andrey Samkových, poukázal na nedostatky pri prijímaní pedagogických pracovníkov do zamestnania. Po ...Zdieľať
ziaci Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) - Prípad dvoch rómskych učiteliek, sestier Viery a Andrey Samkových, poukázal na nedostatky pri prijímaní pedagogických pracovníkov do zamestnania. Po septembrovom prieskume školského parlamentného výboru navrhli poslanci Bibiána Obrimčáková (Smer-SD) a Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) situáciu preskúmať hlbšie. Vo výbore iniciovali vznik dočasnej komisie, ktorá má navrhnúť legislatívne zmeny na podporu ochrany pred diskrimináciou pri obsadzovaní voľných pracovných miest v školstve. "Šance uchádzačov o prácu v školstve nie sú rovné," konštatovali zákonodarcovia po prieskume. Členmi komisie pod vedením Beblavého sú okrem Obrimčákovej aj Pavol Goga (Smer-SD) a Martin Poliačik (SaS).

Sestry Viera a Andrea Samkové z Revúcej si hľadali prácu v školstve štyri roky. Poslanci na ich prípade uvádzajú príklad nerovných šancí. Ak škola nemá formálne kvalifikovaných pracovníkov na určitú pozíciu, môže na toto miesto zamestnať aj pracovníkov s nižšou kvalifikáciou. "V tom prípade už riaditeľ nemusí zohľadniť mieru nekvalifikovanosti," poznamenal Beblavý. Menej kvalifikovaní pracovníci môžu obsadiť napríklad asistentské miesta. Školy sú demotivované, aby na takéto pozície zamestnávali uchádzačov s vyššou kvalifikáciou. Podľa platného systému odmeňovania by im museli vyplatiť vyššie mzdy. Poslanci hovoria, že z dôvodu "nadkvalifikovanosti" odmietli školy zamestnať aj vysokoškolsky vzdelané rómske sestry Samkové. Aj keď sestry boli ochotné pracovať za nižšiu mzdu ako im zo zákona prislúchala, riaditelia ich odmietli z obavy, žeby si vyšší plat mohli nárokovať v budúcnosti. Poslankyňa za Smer-SD vylučuje etnickú alebo rasovú diskrimináciu. "Prieskum ukázal, že na každej škole, ktorá ich odmietla, v súčasnosti pracovali aj rómski pedagógovia," dodala Obrimčáková.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ďurkovský za osem rokov pridelil takmer 400 bytov
<< predchádzajúci článok
Priestupkovú imunitu poslancov budú znižovať po novom roku

Sestry Samkové ukázali diery v zákone, možno zmenia zákon - diskusné fórum čitateľov