Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2006

Severná Kórea uskutočnila skúšku jadrovej zbrane



Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila v pondelok úspešný test jadrovej zbrane. O teste, pred ktorým Severnú Kóreu v minulom týždni vystríhala väčšina ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila v pondelok úspešný test jadrovej zbrane. O teste, pred ktorým Severnú Kóreu v minulom týždni vystríhala väčšina krajín medzinárodného spoločenstva, informovala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.

Agentúra, ktorá zverejňuje len oficiálne stanoviská severokórejského stalinistického režimu, uvádza, že historicky prvý test severokórejskej jadrovej zbrane bol úspešný a na mieste, kde sa uskutočnil, nezaznamenali únik rádioaktívneho materiálu. "Jadrová skúška je historickou udalosťou, ktorá napĺňa radosťou našu armádu, ako aj náš ľud," píše KCNA. Dodáva, že šlo o podzemný jadrový test. "Jadrový test prispeje k udržaniu mieru a stability na Kórejskom polostrove a v okolitom regióne," píše agentúra.

Test potvrdila s odvolaním sa na vládne zdroje aj juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. Ruský minister obrany Sergej Ivanov v pondelok tiež potvrdil, že systémy rezortu obrany zachytili podzemný výbuch v KĽDR. Dodal, že sila skúšobného nukleárneho výbuchu v Severnej Kórei je porovnateľná s 5 až 15 tisíc tonami TNT, čo je niekoľkonásobne viac, ako bol pôvodný odhad Južnej Kórey, ktorá silu výbuchu odhadla na 550 ton TNT. Pre porovnanie, atómová bomba, ktorú Spojené štáty zvrhli na Hirošimu na sklonku druhej svetovej vojny, zodpovedala 15 tisíc tonám (15 kiloton) TNT.

Ak sa vykonanie úspešnej skúšky jadrovej zbrane Pchjongjangom definitívne potvrdí, KĽDR sa stane najnovším deviatym členom elitného klubu jadrových mocností. Zatiaľ však stále nie je jasný rozsah severokórejskej jadrovej hrozby. Informácie o jadrových schopnostiach krajiny sú zriedkavé, no predpokladá sa, že arzenál Pchjongjangu je malý. Odhady množstva jadrového materiálu, ktorým Pchjongjang disponuje, sa veľmi rôznia a nedajú sa overiť. Experti uvádzajú, že by mohol postačiť na 4 až 13 jadrových zbraní. Najväčšie obavy spôsobuje schopnosť Severnej Kórey pripevniť bomby na rakety namierené na Soul, Tokio či dokonca niektoré časti USA. Nepredpokladá sa však, že Severná Kórea disponuje jadrovými zbraňami takého typu, ktorý by bol dostatočne malý a ľahký, aby sa dal pripevniť na raketu.

Biely dom v pondelok odsúdil severokórejskú atómovú skúšku a vyzval Bezpečnostnú radu Organizácie spojených národov (BR OSN), aby začala okamžite konať. Vláda Spojených štátov podľa hovorca Bieleho domu Tonyho Snowa očakáva, že BR OSN okamžite zareaguje a vzniknutou situáciou sa bude zaoberať ešte v pondelok. BR OSN, ktorá sa mala v pondelok zaoberať nomináciou nového generálneho tajomníka OSN operatívne zaradila na program svojho zasadania aj diskusiu o severokórejskom jadrovom programe. Francúzsky veľvyslanec v OSN sa na úvod zasadania vyjadril, že nastal čas, aby BR schválila rezolúciu o KĽDR na základe článku 7 Charty OSN, ktorý obsahuje aj hrozbu sankcií.

V reakcii na vykonanie prvého jadrového testu Pchjongjangu Južná Kórea už v pondelok prerušila dodávky pomoci pre KĽDR. Juhokórejská vláda odložila odchod lode, ktorá mala do Severnej Kórey priviezť 4000 ton cementu. "Tento krok je dočasný a vláda neskôr rozhodne, či zastaví aj ďalšiu pomoc pre Severnú Kóreu," povedal nemenovaný vládny predstaviteľ.

Medzitým juhokórejské úrady informovali, že majú podozrenie, že KĽDR pripravuje druhú jadrovú skúšku. Usudzujú tak z neobvyklých aktivít zaznamenaných v pondelok v členitej oblasti KĽDR na severovýchode krajiny. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. Šéf juhokórejskej spravodajskej služby Kim Sung-kju na pôde juhokórejského parlamentu povedal, že na týchto aktivitách sa podieľali vozidlá a asi 30-40 ľudí. "Dnes o tretej hodine popoludní (08.00 SELČ) sme zaznamenali neobvyklé presuny v tejto oblasti. Ide o oblasť, o ktorej sme predpokladali, že sa tam uskutoční prvá jadrová skúška KĽDR," uviedol Kim Sung-kju. "Podrobne sledujeme vývoj na tomto mieste, aby sme zistili, či sa Severná Kórea nechystá vykonať sériu jadrových výbuchov, ako to urobila India a Pakistan," dodal.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za sudcu Ústavného súdu SR navrhujú aj Š. Harabina
<< predchádzajúci článok
EK nám vyčíta chyby v antidiskriminačnom zákone