Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. januára 2006

Sex zmierňuje stres a trému z verejného vystúpeniaĽudia, ktorí sú nervózni z verejného vystupovania, by si mali pred konkrétnym vystúpením trochu zasúložiť.Zdieľať
  Ako vyplynulo z najnovšej britskej štúdie, sex zmierňuje stres. Aby to však malo daný účinok, musí ísť o plnohodnotný sex a nie o masturbáciu, pretože tá až taký efekt nemá.

      Britský psychológ Stuart Brody z University of Paisley porovnal dopad rozličných sexuálnych aktivít na krvný tlak, keď človek po nich absolvuje nejaký stresujúci zážitok. Vedec požiadal 24 žien a 22 mužov, aby si pre tento účel dva týždne viedli denník o svojich pohlavných aktivitách.
      Dobrovoľníci sa potom podrobili stresujúcim skúškam, ktoré zahŕňali aj prejav na verejnosti či vykonávanie inak len potichu bežiacich matematických úkonov nahlas.
      Štúdia odhalila, že najnižšia miera stresu sa objavila u dobrovoľníkov, ktorí sa venovali penetratívnemu sexu. U týchto jedincov sa tiež po absolvovaní testu vrátil krvný tlak rýchlejšie do normálu.
      Penetratívny sex je v tomto smere oveľa efektívnejší než masturbácia či orálny sex, tvrdí psychológ. Tí, ktorí sa počas skúmaného obdobia zdržali akejkoľvek sexuálnej aktivity, mali zo všetkých sledovaných osôb najvyšší krvný tlak a boli aj najviac vystresovaní.
      Psychológ však upozorňuje, že úľavu v tomto prípade nespôsobuje ani tak krátkotrvajúci orgazmus, ktorý po fyzickej stránke vedie k uvoľneniu, ako skôr hormón oxytocín, ktorý sa uvoľňuje pri párovom penetratívnom styku a má upokojujúce účinky.

(TASR)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Sex na prvom rande. Áno či nie? (14. 12. 2005)
 Predmanželský sex môže byť nebezpečný. (5. 12. 2005)
 Sex s Brožovou stál jej exmilenca Petra Kovarčíka 14 miliónov! (14. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Lipa a Lasica si prevezmú Zlatú platňu
<< predchádzajúci článok
Brazílska dôchodkyňa si vzala pôžičku, aby zaplatila nájomnú vraždu svojho syna

Sex zmierňuje stres a trému z verejného vystúpenia - diskusné fórum čitateľov