Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. novembra 2011

Shakespeare môže pomôcť lekárom v diagnostikovaní chorôb



Čítanie Shakespeara by mohlo lekárom pomôcť porozumieť vzťahu medzi emóciami a chorobami. Tvrdí to lekár v dôchodku Kenneth Heaton, podľa ktorého množstvo jeho bývalých kolegov zabúda spájať ...



Zdieľať
shakespeare BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Čítanie Shakespeara by mohlo lekárom pomôcť porozumieť vzťahu medzi emóciami a chorobami. Tvrdí to lekár v dôchodku Kenneth Heaton, podľa ktorého množstvo jeho bývalých kolegov zabúda spájať psychické problémy s fyzickými symptómami.


"Študovaním Shakespearovho diela by sa mohli stať lepšími doktormi," vyjadril sa. Bývalý gastroenterológ začal so štúdiom legendárneho britského dramatika, keď odišiel do dôchodku.

V jeho najnovšom výskume, ktorý uverejnil v časopise Medical Humanities, sa sústreďuje na telesné prejavy ako závrat, vyčerpanosť, omdlievanie či poruchy sluchu a odôvodňuje ich emocionálnym vypätím. Shakespeare vo svojom diele často pracoval práve s týmito príznakmi, čo by si podľa Heatona mali doktori všimnúť.

Ako príklad uvádza napríklad Hamleta, ktorý sa po vražde svojho otca sťažuje na únavu, či na Othella trpiaceho bolesťami hlavy po tom, ako ho údajne podvádzala manželka. Ďalším dielom, na ktorom Heaton demonštruje svoju teóriu, je Kráľ Lear.

Tam si syn grófa Gloucestera všimol, že jeho otec má pre svoje trápenie otupené zmysly. Na ilustráciu použil aj fenomén omdlievania v Rómeovi a Júlii. Celkovo našiel Heaton najmenej 43 odkazov na chorobné telesné príznaky spôsobené psychikou.

Podľa bývalého gastroentrelóga môže skutočnosť, že dnešní doktori ignorujú túto možnosť, spôsobiť oneskorené diagnózy a nepotrebné testy a liečby. "Shakespeare sa vie dokonale vžiť do ľudskej psychiky a dokáže opísať jej dôsledky na telo človeka," povedal. Súhlasí s ním aj lekár Paul Lazarus, ktorý učí na Leicesterskej univerzite.

Ten si myslí, že by školám pomohlo zavedenie širšej škály predmetov, ako napríklad história medicíny, jej zobrazenie v umení, či architektúra nemocníc. "Síce to nie je pre každého, ale môže to pomôcť študentom v tom, aby sa na problémy pozerali zo širšej perspektívy," uviedol.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Debata o zahraničnej politike USA na Ekonomickej univerzite
<< predchádzajúci článok
Vido: Pilot prežil ako zázrakom pád vrtuľníka