Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

06. mája 2010

Shraga Weil čestným občanom mesta Nitra



Popredný izraelský maliar a grafik Shraga Weil sa stane čestným občanom mesta Nitra in memoriam. Schválili to dnes mestskí poslanci. Slávnemu nitrianskemu rodákovi, ktorý zomrel vo ...



Zdieľať
shraga weil Foto: lh3.ggpht.com NITRA 6. mája (WEBNOVINY) – Popredný izraelský maliar a grafik Shraga Weil sa stane čestným občanom mesta Nitra in memoriam. Schválili to dnes mestskí poslanci. Slávnemu nitrianskemu rodákovi, ktorý zomrel vo februári 2009, chce mesto takto vzdať poslednú úctu. Shraga Weil patril medzi najvýznamnejších a najznámejších izraelských výtvarníkov. Jeho diela sa nachádzajú vo významných svetových zbierkach a jeho monumentálne práce v najvýznamnejších verejných budovách v Izraeli a v USA. Odkaz Shragu Weila možno nájsť napríklad v zbierkach múzeí v Los Angeles, Filadelfii, na Harvardskej univerzite, v izraelskom parlamente v Jeruzaleme, vo verejnej knižnici v Bostone či Kennedyho centre umenia vo Washingtone. Niekoľko výstav mu usporiadalo aj Múzeum židovskej kultúry na Slovensku. Jeho unikátne diela sú prostredníctvom stálej expozície v Synagóge prezentované aj v jeho rodnej Nitre.


Shraga Weil sa narodil ako František Weil 24. septembra 1918 v Nitre. Je synom staviteľa Ignáca Weila, ktorého dielom je napríklad Kino Palace na Radlinského ulici. František navštevoval Židovskú ľudovú školu v Nitre, bol členom telovýchovnej jednoty Makkabi a členom združenia židovských skautov Hašomer. Tu ho začali volať starým aramejským menom Shraga. V štúdiu pokračoval na gymnáziu v Nitre, strednú školu ukončil v Bratislave a pokračoval na Umeleckej priemyslovej škole v Prahe, kde sa špecializoval na sochárstvo. Skúsenosti z práce v ateliéri zbieral napríklad aj u nitrianskeho sochára Júliusa Bártfaya.

Po výnose, ktorý zakázal Židom akékoľvek štúdium, skončil v roku 1940 vo vojenskom pracovnom tábore v Podolínci. V roku 1941 pracoval ako pomocný robotník a podarilo sa mu dostať povolenie na sobáš. S manželkou žili v rokoch l942 – 45 ako štvanci, opustili Nitru, dostali sa do Budapešti, kde ich istý čas väznili, potom sa ilegálne vrátili do Nitry. V roku l944 všetkých žijúcich Weilových príbuzných transportovali do Osvienčimu, kde zahynuli. V roku 1945 sa Weilovci rozhodli pre odchod do Palestíny. Cesta im trvala cez internačné tábory v Belgicku, Francúzsku a Cyprus vyše dva roky. Usadili sa v kibuci Haogen, kde Shraga Weil žil až do svojej smrti.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Politizácia odborov je podľa RÚZ neprijateľná
<< predchádzajúci článok
Komore sa nepáči prijatá legislatíva