Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2017

Si Ťin-pching: Vyhliadky Číny sú dobré, čakajú nás však náročné výzvyČínsky prezident Si Ťin-pchingZdieľať
Čínsky prezident Si Ťin-pching Foto: TASR/AP
Peking 18. októbra (TASR) - Čínsky prezident Si Ťin-pching na dnešnom úvodnom zasadaní 19. zjazdu Komunistickej strany Číny v Pekingu vyhlásil, že vyhliadky krajiny sú dobré, avšak prekážky, ktorým musí čeliť, sú náročné. Ekonomika Číny totiž podľa neho čelí chabému globálnemu dopytu, ktorý ohrozuje jej export, uviedli agentúry Reuters, AP a DPA.


Prisľúbil, že bude budovať "modernú socialistickú krajinu", ktorá nikdy nebude kopírovať iných. "Počas dlhého obdobia ťažkej práce vstúpil socializmus s charakteristickými čínskymi črtami do novej éry. Toto je nové historické smerovanie v rozvoji našej krajiny," povedal prezident v úvodný deň zjazdu.

Ďalej vyhlásil, že Čína bude stále viac otvorená voči svetu: "Čína nebude pred svetom zatvárať svoje dvere. Budeme stále viac a viac otvorení." Ako prostriedok prepojenia Číny so svetom zmienil Si Ťin-pching svoj plán na vytvorenie transkontinentálneho trhu, ako aj medzinárodnej infraštruktúrnej siete.

Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína zintenzívni svoj dlhodobý boj proti smogu a bude sa usilovať o propagáciu čistej energie. Zlepšenie neslávne známeho znečisteného ovzdušia v severných regiónoch krajiny bolo v uplynulých rokoch stredobodom ekonomickej i sociálnej politiky Pekingu.

Najvyšší čínsky predstaviteľ vyzval vládnucu komunistickú stranu, aby zintenzívnila technologický rozvoj - oblasť, v ktorej Peking čelí kritike za to, že podporuje krádež zahraničného know-how. Vyzval, aby sa Čína stala "krajinou inovátorov" schopných konkurovať v oblasti letectva, kozmonautiky či dopravy.

Prisľúbil, že bude podporovať spoluprácu medzi univerzitami, štátnymi spoločnosťami a malými podnikmi. Zdôraznil však, že rozvoj Číny nebude hrozbou pre žiadnu zahraničnú krajinu.

Peking sa podľa neho bude usilovať aj o potlačenie rozvratnej činnosti, terorizmu, separatizmu a náboženského extrémizmu. Zakončil, že zachovanie národnej bezpečnosti je v záujme všetkých obyvateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy vzrástli
<< predchádzajúci článok
V noci horela v Stupave strecha reštaurácie

Si Ťin-pching: Vyhliadky Číny sú dobré, čakajú nás však náročné výzvy - diskusné fórum čitateľov