Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. apríla 2010

Silné dažde napĺňajú korytá riek, hrozia záplavyVýdatné dažde spôsobili, že na viacerých tokoch v Košickom kraji bol vyhlásený tretí a druhý stupeň povodňovej aktivity. Dušan Mydla z ...Zdieľať
povoden zaplavy Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

KOŠICE 15. apríla (WEBNOVINY) - Výdatné dažde spôsobili, že na viacerých tokoch v Košickom kraji bol vyhlásený tretí a druhý stupeň povodňovej aktivity.

Dušan Mydla z prevádzky košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku dnes informoval agentúru SITA, že zaznamenali lokálne povodne a tretí stupeň vyhlásili na rieke Bodve v obciach Jasov a Medzev, kde voda ohrozovala rómske obydlia.

„V týchto obciach sme začali ukladať vrecia s pieskom. Podobne aj v Dedinách Zádiel a Dvorníky, kde voda ohrozovala materskú školu. Tretí stupeň povodňovej aktivity je na rieke Bodva aj pri Hosťovciach a Turni nad Bodvou, na rieke Olšava pri Bohdanovciach, tu však nebolo treba zatiaľ robiť opatrenia, hladinu však monitoruje hliadka. Tretí stupeň je na potokoch Slivník, riečke Roňava a potoku Chlmec,“ povedal Mydla.

Druhý stupeň je na Hornáde pri Kysaku a Ždani.

„Zrážky ustali a očakávame, že najmä na horných tokoch sa hladiny ustália, prípadne budú mierne klesať, na stredných a dolných tokoch budú ešte stúpať. Pôda je už maximálne nasiaknutá a pokiaľ by znova začalo výdatne pršať, hladiny budú opäť stúpať,“ povedal Mydla.

Vylievajú sa potoky Blh, Muráň a Turiec

Viacdňové dažde spôsobili vzostup hladín riek a potokov v celom Banskobystrickom kraji, v okresoch Rimavská Sobota a Revúca vyústili do záplav. Uviedol to pre agentúru SITA vedúci vodohospodárskej prevádzky a dispečingu banskobystrického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku František Rigo.

"Na potokoch Muráň a Turiec a ich prítokoch je tretí stupeň povodňovej aktivity a na potoku Blh druhý stupeň. Na neupravených úsekoch tieto potoky vystúpili z brehov a zaplavili niekoľko desiatok hektárov pôdy," povedal Rigo. Dodal, že Blh a Turiec sa vyliali aj v upravených úsekoch, konkrétne v obci Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota a Gemerská Ves v okrese Revúca. V oboch obciach museli budovať hrádze z vriec s pieskom.

Na iných tokoch v Banskobystrickom kraji síce hladiny stúpli, stále však ide podľa Riga o stavy hlboko pod prvým stupňom povodňovej aktivity. Hladinu na úrovni prvého stupňa povodňovej aktivity dosiahli prítoky Ipľa - Krupinica a Štiavnica v ich dolných tokoch v okrese Levice. Pod banskobystrických vodohospodárov spadá aj okres Rožňava, kde je druhý stupeň povodňovej aktivity na potoku Štítnik.

Profesionálnych hasičov zatiaľ na odstraňovanie následkov povodní nevolali nikde, informoval hovorca krajského hasičského riaditeľstva v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský.

Most medzi obcami Lažany a Svinia poškodili dažde

Nočný dážď skomplikoval situáciu na ceste III. triedy medzi obcami Lažany a Svinia v okrese Sabinov, kde miestny potok z lesa podmyl časť mosta a uvoľnil jeho výtokové čelo.

Časť cesty je prejazdná iba v jednom jazdnom pruhu. Cestári na vozovku umiestnili dopravné značenie. Ako informoval agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Prešov Bartolomej Leško, na poškodenom úseku je výstraha pre vodičov. Ide o jediné cestné spojenie medzi Lažanami a Svinou. Cez zúžený jazdný profil podľa Leška prejde aj autobus. Výšku škody predbežne odhadli na dvetisíc eur. Rekonštrukcia potrvá asi dva týždne. Starostovia obcí neevidujú iné škody a nevyhlasovali zvýšený stupeň povodňovej aktivity.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Frešo sľúbil peniaze na opravu mosta v Malackách
<< predchádzajúci článok
Na Magio pláži bude opäť samoobslužná knižnica

Silné dažde napĺňajú korytá riek, hrozia záplavy - diskusné fórum čitateľov