Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2014

Sir Winton nepríde na Pražský hrad po vyznamenanie



Sir Nicholas Winton, ktorý zorganizoval záchranu 669, prevažne židovských detí z Prahy v r.1939.



Zdieľať
Sir Nicholas Winton, ktorý zorganizoval záchranu 669, prevažne židovských detí z Prahy v r.1939. Foto: TASR/AP
Praha 22. mája (TASR) - Český prezident Miloš Zeman sa rozhodol udeliť sirovi Nicholasovi Wintonovi najvyššie štátne vyznamenanie - Rad Bieleho leva. Dcéra 105-ročného Brita však českému denníku Lidové noviny povedala, že otec vzhľadom na svoj zdravotný stav nepríde 28. októbra do Prahy na slávnostné udeľovanie.


Prezident oznámil svoj úmysel v pondelok, keď záchranca 669 českoloslovenských detí oslávil 105. narodeniny, pripomenul spravodajský portál lidovky.cz.

Niektorí historici a ďalšie osobnosti postup Pražského hradu komentujú slovami, že nie je dôvod čakať na 28. október. Prihovárajú sa za to, aby súčasná hlava štátu ocenila Wintona čo najskôr. Zákon mu to v prípade cudzincov umožňuje a nestalo by sa to v novodobej histórii Česka prvýkrát.

Historik Edmund Orian by prezidentovi odporúčal, aby vyznamenanie udelil sirovi Wintonovi okamžite prostredníctvom českého veľvyslanca v Londýne.

Prezident Zeman však podľa hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka na októbrovom termíne trvá, pretože si netrúfa predpovedať zdravotný stav kohokoľvek. Pokladá to totiž za "nevhodné a priamo neslušné", dodal hovorca, ktorého citoval web lidovky.cz.

Zachránil 669 židovských detí

Winton zorganizoval v roku 1939, tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny, prevoz 669 židovských detí. Vlaky ich prepravili z vtedajšieho protektorátu Čechy a Morava do Británie, boli medzi nimi aj deti zo Slovenska. Záchrane ďalších detí zabránilo vypuknutie druhej svetovej vojny.

Winton deťom zároveň zariaďoval doklady o ich prijatí v britských rodinách. Verejnosť o jeho činoch dlho nič nevedela, pomohla ich zverejniť historička holokaustu Elisabeth Maxwellová.

Až dokument britskej BBC z roku 1988 dostal Wintonove zásluhy do širšieho povedomia verejnosti. Vďaka nemu sa Winton stretol aj s deťmi, ktoré zachránil.

Už niekoľkokrát bol navrhnutý na Nobelovu cenu za mier, v roku 1998 mu prezident Václav Havel udelil Rad Tomáša Garrigua Masaryka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Le Pen šokuje, problémy tretieho sveta by vyriešila ebola
<< predchádzajúci článok
M. Maďarič ocenil šesť slovenských osobností za celoživotné dielo