Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. novembra 2010

Situácia spracovateľov dreva je alarmujúcaSituácia vo väčšine slovenských drevospracujúcich podnikov je pre nedostatok drevnej suroviny alarmujúca a viaceré budú musieť na konci tohto roka pozastaviť alebo zavrieť svoje ...Zdieľať
drevo Foto: SITA/Dušan Hein ZVOLEN 4. novembra (WEBNOVINY) - Situácia vo väčšine slovenských drevospracujúcich podnikov je pre nedostatok drevnej suroviny alarmujúca a viaceré budú musieť na konci tohto roka pozastaviť alebo zavrieť svoje prevádzky na zhruba tri týždne do 15. januára. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR) jeho prezident Igor Patráš s tým, že je to dôsledok netransparentných a diskriminačných zmlúv, ktoré uzavrelo bývalé vedenie štátneho podniku Lesy SR, ktorý je dominantným dodávateľom dreva. "Pod tlakom vysokých penalizácií plnia dodávky firmám, ktoré sú len rok na trhu, na úkor dlhodobých odberateľov. Narušil sa ako-tak stabilizovaný trh s drevom," uviedol Patráš. Pripomenul, že je ohrozený celý dodávateľsko-spracovateľský reťazec, ktorý sa svojím obratom podieľa na HDP približne 0,8 % a zamestnáva takmer 60-tisíc ľudí. "Apelujeme na Lesy SR, aby vplyv diskriminujúcich zmlúv eliminovali čo najskôr, lebo to spôsobuje vážne problémy v prevádzke drevospracujúceho priemyslu. Máme neistý štart do budúceho roku z toho dôvodu, že sú veľmi nízke zásoby drevnej suroviny na našich skladoch a Lesy SR taktiež nedisponujú zásobami," vyhlásil Patráš. Na otázku, ako majú Lesy SR diskriminačné zmluvy eliminovať, odpovedal, že rokovaním s tými, s ktorými sú zmluvy uzavreté, a dobrou právnou analýzou.


Spoločnosti združené v ZSD SR chcú s Lesmi SR čo najskôr uzavrieť rámcové zmluvy pre budúci rok. Na rokovaní s vedením tohto štátneho podniku minulý týždeň predostreli požiadavku na dodávku 1,3 milióna kubických metrov ihličnatej piliarskej guľatiny, 260-tisíc kubických metrov ihličnatej vlákniny a 30-tisíc kubických metrov listnatej guľatiny. Odpoveď by mali dostať na najbližšom rokovaní 19. novembra, dokedy by Lesy mali vedieť disponibilné množstvo dreva na budúci rok. ZSD SR má tiež obavy z rýchleho zavedenia elektronických aukcií pri predaji dreva, ktoré avizuje terajšie vedenie Lesov SR. "Elektronické aukcie vnímame ako prvok transparentnosti, nebránime sa mu, ale za tých podmienok, že drevo ostane ako strategická surovina pre domáci drevospracujúci priemysel, teda nevyvezieme si vlastnú prácu a vlastnú pridanú hodnotu," uviedol Patráš.

Na otázku, prečo by malo Lesy SR zaujímať, či v aukcii kúpi drevo domáci alebo zahraničný odberateľ, Patráš odpovedal, že hrozí ovládnutie trhu s drevom silnými globálnymi spoločnosťami. Tie podľa neho môžu cez aukcie za nadhodnotené ceny vykupovať napríklad jeden rok všetko drevo, čím zničia konkurenciu, ktorá bude musieť pre nedostatok suroviny zatvárať fabriky. "Potom už môžu robiť aukciu, akú chcú," podotkol Patráš. Podľa neho môže byť elektronická aukcia dobrá, keď to bude uzavretý systém, do ktorého budú môcť vstupovať dlhodobí odberatelia. Pri tvorbe systému elektronických aukcií ZSD SR navrhuje Lesom SR spoluprácu. Odporúča tiež predávať v skúšobnom období cez aukcie minimálne množstvá dreva, aby sa eliminovali prípadné chyby a aby sa nenarušila kontinuita súčasného systému obchodovania s drevom.
Stanovisko Lesov SR prisľúbil jeho hovorca Peter Gogola poskytnúť popoludní.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tisíce Iráncov skandovalo Smrť Amerike!
<< predchádzajúci článok
Zadržali teroristov napojených na Britániu