Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2013

Škandál s hlavou Bolívie asi zatvorí americké veľvyslanectvoBolívijský prezident Evo Morales vo štvrtok pohrozil zatvorením amerického veľvyslanectva v La Paz v reakcii na nevpustenie jeho lietadla do vzdušných priestorov štyroch európskych krajín. Tie ...Zdieľať
evo morales LA PAZ 5. júla (WEBNOVINY) - Bolívijský prezident Evo Morales vo štvrtok pohrozil zatvorením amerického veľvyslanectva v La Paz v reakcii na nevpustenie jeho lietadla do vzdušných priestorov štyroch európskych krajín.


Tie podľa ľavicového lídra konali na príkaz amerických orgánov, ktoré si mysleli, že na palube bolívijského vládneho špeciálu je bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.

Pobúrenému Moralesovi, ktorého let museli odkloniť do Viedne, prišlo vo štvrtok vyjadriť podporu viacero lídrov juhoamerických krajín. Všetci sa zhodli, že ide o poburujúcu udalosť a žiadajú od Európanov vysvetlenie a ospravedlnenie. To vo štvrtok ponúklo iba Francúzsko, ktoré údajne nevedelo, že sa na palube nachádza prezident Morales. Ten takéto slová odmieta a tvrdí, že nešlo o žiadnu chybu.

"Nepotrebujeme americké veľvyslanectvo v Bolívii. Ruky sa mi triasť nebudú, keby som ho zatváral. Máme suverenitu a dôstojnosť. Bez Spojených štátov sme na tom lepšie politicky aj demokraticky," povedal Morales, na ktorého nadviazali prítomní prezidenti Venezuely, Argentíny, Ekvádora či Uruguaja.

Podľa slov jeho lídra Josého Mujicu sa Američania k "nám správajú ako k deťom". Venezuelský prezident Nicolas Maduro zase tvrdí, že sa od jedného z ministrov kritizovaných krajín EÚ dozvedel, že dotknuté štáty konali na príkaz CIA. "Predstavte si, že toto by sa stalo európskej hlave štátu alebo prezidentovi USA. Bolo by to casus belli, dôvod na vyhlásenie vojny. Myslia si, že môžu útočiť a ničiť medzinárodné právo," dodal.

Bolívijská vláda v stredu potvrdila, že požiada generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna o vyšetrenie konania európskych krajín. Juhoamerická krajina sa plánuje sťažovať na Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko, ktoré nevpustili bolívijský vládny špeciál do svojho priestoru a donútili ho tak pristáť na viedenskom letisku Schwechat.

Bolívijské lietadlo letelo z Moskvy, kde sa zúčastnil na stretnutí zástupcov krajín vyvážajúcich plyn. Snowden sa nachádza na tamojšom letisku, odkiaľ žiada 21 krajín vrátane Bolívie o azyl, aby sa vyhol stíhaniu za prezradenie rozsiahlych špionážnych programov. Na palube bolívijského stroja ho však nenašli.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lepšie zarábajúci autori a umelci sa musia prihlásiť do SP
<< predchádzajúci článok
Súd v Bystrici rieši údajných zločincov vrátane policajta

Škandál s hlavou Bolívie asi zatvorí americké veľvyslanectvo - diskusné fórum čitateľov