Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2022

Skauti prinesú Betlehemské svetlo na Slovensko po tridsiaty tretíkrát, roznášať ho budú až do Štedrého dňaBetlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 10. decembra. Podľa tajomníčky Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Márie Dirgovej skauti ho prinesú z Viedne už po tridsiaty tretíkrát a počas ...Zdieľať
4o8a2685 676x451 8.12.2022 (Webnoviny.sk) - Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 10. decembra. Podľa tajomníčky Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Márie Dirgovej skauti ho prinesú z Viedne už po tridsiaty tretíkrát a počas najbližších dvoch týždňov zabezpečia jeho rozvoz po Slovensku, pričom ho po dvojročnej prestávke budú rozvážať aj vlakovými spojeniami.


Už túto nedeľu ho prinesú k našim východným hraniciam, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti, a pomyselne tak rozsvietiť svoju krajinu nádejou a mierom, ktoré práve svetlo z Betlehema symbolizuje.

Lomnický štít


V utorok 13. decembra ho odovzdajú aj prezidentke Zuzane Čaputovej. Hlava štátu prevezme plamienok od skautskej delegácie na čele s náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom a skautmi z Veľkého Zálužia, ktorí vyhrali celoslovenskú súťaž s názvom Družina roka v roku 2022.

Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 17. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí.

Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa.

Svetlo prinesú do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú už po 29-krát aj na pomyselnú strechu Slovenska, na Lomnický štít.

Dieťa svetla


Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych skautov v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku.

Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla, teda rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky.


Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období krížových výprav.

Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z "večného" svetla, ktoré horí v Betleheme.

Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema.

Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.
Zdroj: Webnoviny.sk - Skauti prinesú Betlehemské svetlo na Slovensko po tridsiaty tretíkrát, roznášať ho budú až do Štedrého dňa © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britská armáda kupuje od švédskej firmy Saab tisíce protitankových zbraní za 223 miliónov libier
<< predchádzajúci článok
Stoltenberg: Rusko sa snaží zmraziť konflikt na Ukrajine, aby neskôr spustilo väčšiu ofenzívu