Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. decembra 2006

Skauti vynesú Betlehemské svetlo na Lomnický štítBetlehemské svetlo pokoja bude aj tento rok žiariť na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách. Na toto najvyššie obývané miesto v Slovenskej republike v nadmorskej výške 2 632 metrov ho v piatok 22. ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - Betlehemské svetlo pokoja bude aj tento rok žiariť na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách. Na toto najvyššie obývané miesto v Slovenskej republike v nadmorskej výške 2 632 metrov ho v piatok 22. decembra predpoludním vynesú popradskí skauti. V tlačovej správe médiám to uviedla Veronika Trulíková zo Slovenského skautingu (SLSK). Už trinásty raz počas tejto tradície bude svietiť návštevníkom a stálej službe na štíte - zamestnancom Tatranských lanových dráh a pracovníkom Meteorologického a Astronomického ústavu Observatória SAV. Skauti pošlú z Lomnického štítu pozdrav aj sv. otcovi Benediktovi XVI. do Vatikánu, kde plamienok zo Svätej zeme svieti už od stredy 13. decembra 2006, píše sa v správe.

„Takto sa svetlo ľudskej lásky, nádeje, pokoja a porozumenia symbolicky dostane do každej obce, domu, všade tam, kde by ho chceli mať, ale nemajú možnosť si ho skutočne odpáliť a doniesť. Okrem pravidelnej vianočnej tradície odovzdania a zapálenia svetla na štíte poprosíme v tejto chvíli aj o zdarné konanie XIII. snemu SLSK, ktorý budeme na jeseň 2007 organizovať práve my v Poprade,“ vysvetlil podľa správy zástupca popradských skautov a spoluorganizátor akcie Dalibor Princ z Popradu.

Výprava prekoná počas výstupu z Popradu na Lomnický štít výškový rozdiel 1 960 metrov a dvoma lanovkami vzduchom vzdialenosť 5,5 kilometra. Počas cesty je pripravená nadväzovať vysielačkové spojenie s rádioamatérmi, ktorí prejavia o túto akciu záujem. Svetlo vynesú až k triangulačnému bodu na štíte a ako každý rok ho umiestnia v miestnosti pre verejnosť vnútri stanice s východom na vyhliadkovú terasu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ohlásili držiteľov cien Grammy za celoživotné dielo
<< predchádzajúci článok
Trnavský závod PSA vyrobil už 50-tisíc automobilov