31. marca 2009

Skialpinistické preteky Bokami Západných Tatier poznajú svojich víťazov

V nedeľu 29.3.2009 sa skončil trojdňový skialpinistický pretek dvojíc s názvom „Bokami“ Západných Tatier. Preteku sa zúčastnilo 23 dvojíc zo Slovenska a Českej Republiky. Celkovými víťazmi ...

BRATISLAVA 31. marca (WN/PR) - V nedeľu 29.3.2009 sa skončil trojdňový skialpinistický pretek dvojíc s názvom „Bokami“ Západných Tatier. Preteku sa zúčastnilo 23 dvojíc zo Slovenska a Českej Republiky. Celkovými víťazmi etapových pretekov sa stala dvojica skialpinistov Tomáš Kucík a Lukáš Trizna z HO James Bobrovec. Organizátori preteku z dôvodu vysokého lavínového nebezpečenstva po konzultácii s Horskou záchrannou službou prispôsobili profily tratí tak, aby nevystavili pretekárov možnému riziku.

Prvá etapa bola odštartovaná v piatok 27.3.2009 z ústia Bobroveckej doliny. V premenlivom počasí pretekári prekonávali vrchol Babiek, Veľkej Kopy až na Ostrú, kde ich čakal nepríjemný nárazový vietor. Aj napriek zhoršeným lavínovým podmienkam si mohli pretekári vychutnať zjazdy v hlbokom snehu. S touto etapou sa najlepšie vysporiadala domáca dvojica Tomáš Kucík a Lukáš Trizna z HO James Bobrovec.
Štart druhej etapy bol v sobotu v Zuberci na Kope pod Zverovkou. Pretekárov povzbudzovali aj lyžiari na zjazdovke v Spálenej doline, kadiaľ viedla časť trate. Podľa slov pretekárov bola táto etapa náročnejšia najmä kvôli víchrici, ktorá priam zhadzovala niektorých pretekárov na zem. Víťazstvo druhej etapy patrilo opäť mladým skialpinistom T. Kucikovi a L. Triznovi.
Poslednú etapu odštartovali v Žiarskej doline, kde pred niekoľkými dňami spadla storočná lavína. Organizátori preto zvolili bezpečnú trasu, kde nehrozí nebezpečenstvo odtrhu lavín. Pretekárske dvojice sa popasovali s ťažkým mokrým snehom a ako prví do cieľa dorazili opäť T. Kucík s L. Triznom z HO James Bobrovec, ktorí sa stali aj celkovými víťazmi hlavnej kategórie pretekov. V tesnom závese za víťaznou dvojicou skončili skúsení skialpinisti Milan Madaj (AKL VK Alpine Pro Ski Trab team) a Roman Kuczynski (TJ TZ Třinec) a na treťom mieste sa umiestnili Milan Pisarčík a Peter Gebura (HO James Dolný Kubín). Pretekári počas troch dní absolvovali prevýšenie 5200 m. Organizátori tohto jedinečného podujatia, ktorého neoficiálny druhý ročník sa skončil v nedeľu 29.3.2009, pomyselne spojili doliny a previedli pretekárov bokami Západných Tatier - Roháčov.