Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. apríla 2009

Škodu STV neurobila, podozrenia vyvrátil audit, tvrdí vedenie



Slovenská televízia (STV) vyvrátila podozrenia, že pod jej súčasným vedením nie je finančne všetko v poriadku. Novinárom to dnes povedal jej riaditeľ Štefan Nižňanský, ktorý spolu so ...



Zdieľať
BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská televízia (STV) vyvrátila podozrenia, že pod jej súčasným vedením nie je finančne všetko v poriadku. Novinárom to dnes povedal jej riaditeľ Štefan Nižňanský, ktorý spolu so zástupcami manažmentu a advokátskych kancelárií predstavil závery forenzného auditu. Vedenie ho iniciovalo vlani po spochybneniach, ktoré vznikli na zasadnutiach Rady STV, medializovaných obvineniach bývalého predsedu Rady STV Bohumíra Bobockého a tvrdení bývalých členiek manažmentu Petronely Kolevskej a Eleny Šrámkovej.


Audit, ktorý sa začal v polovici decembra, nezistil také skutočnosti, ktoré by mali za následok podozrenie z páchania trestnej činnosti alebo by naplnili skutkovú podstatu niektorého alebo viacerých trestných činov, upozornil novinárov Miroslav Vilím z advokátskej kancelárie Vilím&Zuberec, ktorá uskutočnila audit spolu s ďalšou audítorskou firmou ADP Audit, s. r. o. Audit sa mal pôvodne skončiť do konca januára. Vedenie televízie nechalo obom kanceláriám väčší priestor na jeho realizovanie, povedal právnik STV Ľuboš Machata.

Kolevská a Šrámková obvinili vedenie STV z nehospodárnosti vo vyjadreniach, ktoré poskytli médiám po tom, ako ich generálny riaditeľ STV 29. septembra odvolal z funkcií. Šrámková dostala okamžitú výpoveď, s bývalou programovou riaditeľkou STV Kolevskou sa vedenie televízie dohodlo na okamžitom odchode. Audit nezistil skutočnosti, ktoré by preukazovali vznik škody v STV a prípadne za ňu zodpovedné osoby, tvrdil Vilím.

Obsah správy z forenzného auditu je dôverný, dohodli sa na tom obe strany. Nižňanský nepripúšťa, že by dal súhlas na jeho odtajnenie. Audit stál takmer 30-tisíc eur. Vyplývajú z neho aj rôzne odporúčania, ktoré má televízia zaviesť do svojej činnosti a procesov. Podľa Machalu ide napríklad o stransparentnenie verejného obstarávania, zlepšenie vnútorných postupov a identifikáciu transakcií z hľadiska ich rizikovosti. Bližšie obsah nekonkretizoval.

Bývalé členky manažmentu televízie pri odchode zdôraznili najmä problémy pri výrobe dabingu, v nákupe zahraničných licenčných formátov a zadávaní pre STV finančne nevýhodnej výroby do externého prostredia. Nižňanský novinárom povedal, že žiadna kauza dabing neexistuje.

Forenzný audit nasledoval po poslaneckom prieskume v televízii. Ten zástupcovia parlamentného mediálneho výboru ukončili s konštatovaním, že sa nič o hospodárnosti či nehospodárnosti nedozvedeli. Faktom podľa viacerých bolo najmä to, že televízia je podfinancovaná. Opoziční poslanci navrhovali kontrolu televízie Najvyšším kontrolným úradom. Tá je v súčasnosti v televízii.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Majetkové priznanie neodovzdali traja verejní funkcionári, povedal Gál
<< predchádzajúci článok
Ceny vybraných tovarov a služieb vzrástli o 0,1 %