Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. októbra 2016

Škola na J.A. Komenského ulici v Michalovciach je zameraná na atletikuZákladná škola na J. A. Komenského ulici v Michalovciach je zameraná na atletiku a džudo. Poskytuje žiakom tiež špeciálne jazykové vzdelanie. Od prvého ročníka sa do výučby aplikuje metóda CLIL, čo znamená, že žiaci sa v ...Zdieľať
Základná škola na J. A. Komenského ulici v Michalovciach je zameraná na atletiku a džudo. Poskytuje žiakom tiež špeciálne jazykové vzdelanie. Od prvého ročníka sa do výučby aplikuje metóda CLIL, čo znamená, že žiaci sa v anglickom jazyku učia aj iné predmety. Na snímke žiačka počas hodiny zameranej na atletiku, 3. októbra 2016. Foto: TASR – Michaela Zdražilová
Michalovce 3. októbra (TASR) - Základná škola (ZŠ) na J. A. Komenského ulici v Michalovciach je zameraná na atletiku. Žiaci sa jej venujú v rámci hodín športovej prípravy, ale aj počas hodín telesnej výchovy, kde je v učebných osnovách tematický celok zameraný na tento druh športu. „Atletika, myslím si, že je akousi nosnou témou našej školy, keďže všetky úspechy, ktoré máme v rámci športu, sú tvorené najmä v týchto disciplínach,“ vysvetlil pre TASR pedagóg Miloš Tkáč s tým, že sa u detí snažia rozvíjať kalokagatiu.


Atletika zahŕňa podľa jeho slov celý rad disciplín, ako sú vrhy, skoky, ale aj hody. „Stále si urobíme nejaké testovanie a podľa toho vidíme, na čo má ten žiak predpoklady. Čiže, ak vidíme, že niekto má dobrý členok, odraz, tak s nim robíme odrazové cvičenia zamerané na skok do diaľky či trojskok,“ vysvetlil s tým, že sa snažia zapájať deti do všetkých športov, pretože môžu byť dobré aj vo viacerých z nich.

V rámci centra voľného času sa žiaci atletike venujú tri hodiny týždenne, na túto oblasť sú zamerané aj krúžky pohybovej prípravy. Všeobecné pravidlo podľa Tkáča je, začať u detí so športom hravou formou a nájsť disciplínu, v ktorej je žiak úspešný, „pretože úspech je pre dieťa najlepším štartom“. Usporadúvajú preto menšie súťaže, aby v nich mohli mladí športovci vyniknúť. Hlavným cieľom pedagógov je vychovať žiakov a poslať ich ďalej na stredné školy zamerané na šport. „To je pre nás takým najväčším zadosťučinením,“ dodal.

Podľa slov Tkáča je pri akomkoľvek športe dôležitá správna technika, ktorou sa zvyšuje výkon. „Deti najmä učíme správnemu držaniu tela, správnej technike behu, naťahovaniu krokov,“ vysvetlil s tým, že pokiaľ je táto časť dobre zvládnutá, venujú sa už rozvoju rýchlosti. Podstatné pri behu je, aby prvý kontakt s atletickou dráhou prebiehal cez špičku, inak všetky odrazy prechádzajú na chrbticu, čo spôsobuje zdravotné problémy. „Ten krok je kratší a preto ich potrebuje človek na zvládnutie daného úseku urobiť viac,“ dodal.

Atletike sa na škole venuje približne 30 detí. Najpopulárnejšími sú šprinty, keďže ide o najrýchlejších bežcov, potom sú to skoky do diaľky, hody kriketovou loptičkou u mladších a hody oštepom u starších žiakov. Žiaci ZŠ na J. A. Komenského ulici boli úspešnými nielen na regionálnej, celoštátnej ale aj na medzinárodnej úrovni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Židia na celom svete slávia sviatok - príchod nového roka 5777
<< predchádzajúci článok
RADÍME: Športovať môžu všetky deti, vhodná aktivita závisí od povahy

Škola na J.A. Komenského ulici v Michalovciach je zameraná na atletiku - diskusné fórum čitateľov