Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2016

Školu na Spartakovskej ulici v Trnave navštevujú aj deti zo Srbska



Na snímke výučba informatiky na Základnej škole s materskou školou na Spartakovskej ulici v Trnave 19. septembra 2016.



Zdieľať
Na snímke výučba informatiky na Základnej škole s materskou školou na Spartakovskej ulici v Trnave 19. septembra 2016. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Trnava 19. septembra (TASR) – Základnú školu (ZŠ) s materskou školou (MŠ) na Spartakovskej ulici navštevuje v súčasnosti 680 žiakov a 200 škôlkarov. Sú prevažne z najväčšieho trnavského sídliska Družba. Keby sa školáci narodili o nejakých desať či viac rokov skôr, časť z nich by pravdepodobne absolvovala povinnú školskú dochádzku na susediacej ZŠ V jame. S tou sa totiž Spartakovská zlúčila pre klesajúcu populáciu školopovinných detí v meste.


"Boli časy, keď na jednej i druhej bolo po tisíc žiakov a učilo sa na dve zmeny," zaspomínala riaditeľka školy Lýdia Gašparovičová. O zlúčení do jedného subjektu mesto rozhodlo v roku 2006, v dvoch budovách sa vyučovalo až do roku 2013. Postupne takto zriaďovateľ zlúčil až šesť základných škôl v Trnave do troch subjektov. K niektorým školám pripojil následne aj materské školy. Radnica deklarovala, že uvoľnené objekty po ZŠ nebude predávať, ale ponechá si ich v zálohe pre potreby opätovného rozšírenia v prípade priaznivej demografickej krivky. Budovu V jame aktuálne prenajala Univerzite sv. Cyrila a Metoda na 30 rokov, hoci ZŠ Spartakovskej by sa možno už zase nejaké tie triedy v nej zišli, pretože začína zápasiť s nedostatkom miesta. V jame má iba tri triedy škôlkarov, ďalších šesť tried materskej školy sa nachádza priamo pri škole, "cez cestu".

V ZŠ na Spartakovskej je v súčasnosti 28 tried a 50 pedagógov. Najsilnejšie sú ročníky prvého stupňa, kde majú od prvého po štvrtý po štyri triedy, potom sa počty tried znižujú až po dve deviatacké. "Situácia je taká, že počet narodených detí v Trnave sa nijako prudko nezvýšil. Ak by išlo o Trnavčanov, kapacitne by sme stačili. No my máme aj školákov z okolitých obcí, pretože sme zriadili triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy, zamerané na ľadový hokej, stolný tenis a krasokorčuľovanie. Ale pribúda detí, ktoré sa prisťahujú s rodičmi, do Trnavy prichádzajú za prácou do veľkých podnikov. Aktuálne tu máme deti Slovákov zo Srbska, ale najmä z východu Slovenska," uviedla riaditeľka. Niektoré srbské hovoria po slovensky, niektoré slovenčine rozumejú, niektoré hovoria iba rodnou rečou. Gašparovičová dodala, že väčšina z rodín po roku či dvoch zase odchádza domov.

Škola potrebuje prístavbu

Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) na Spartakovskej ulici je prvou v Trnave, ktorá prešla komplexnou rekonštrukciou tepelného hospodárstva. K školskému roku 2016/2017 deti i pedagogický zbor vítala zateplená a vymaľovaná fasáda, nová strecha, vymenené všetky okná, nové sprchy pri telocvični. Nebolo to však všetko. Okrem viditeľných zmien má škola zrekonštruovanú aj výmenníkovú stanicu tepla.

Na snímke priestor, na ktorom vybudujú nové priestory Základnej školy s materskou školou na Spartakovskej ulici v Trnave 19. septembra 2016. Foto: TASR - Lukáš Grinaj


Mesto ako zriaďovateľ sa pre tento krok rozhodol s cieľom znížiť energetickú náročnosť objektov v školskom areáli a pre následné úspory energie. Vykurovacie okruhy v novej výmenníkovej stanici boli pripravené tak, aby na ňu v budúcnosti mohol byť napojený ďalší objekt. "Ide o našu materskú školu. Tá je pripojená na mestský rozvod tepla a so šiestimi triedami má vyššiu spotrebu ako celá naša základná škola," konštatovala riaditeľka Lýdia Gašparovičová. Nová technológia zaberá iba tretinu pôvodného priestoru, ostatné sa zmenilo na sklad. Zaujímavosťou je, že údaje o vykurovaní sú riadené na diaľku cez internet a poskytnú operatívny prehľad o spotrebovaných energiách.

Ďalšou novinkou v škole bolo prázdninové zbúranie drevenej prístavby, ktorá stála v jej areáli dlhé roky. V minulosti slúžila ako priestor na výučbu, no naposledy ako sklad nadbytočného školského nábytku. Na mieste zbúraného inpaka je teraz viditeľná len základová konštrukcia, na ktorej plánuje mesto postaviť nové triedy materskej školy. "Škola by privítala, keby namiesto projektovanej prízemnej postavili poschodovú a vznikli tam aj triedy pre ZŠ, lebo s nedostatkom priestoru pre žiakov už naozaj začíname bojovať. Na konci tohto školského roka odídu dve deviatačke triedy, ale prvákov bude iste zase viac, opäť asi štyri triedy. Zatiaľ mám v zálohe jednu miestnosť, ktorá slúži ako archív, tak asi padne za obeť," uviedla riaditeľka.

V tepelnom hospodárstve má ZŠ Spartakovská v rámci Trnavy prvenstvo, no teraz by sme si veľmi želala, aby sa na ňu ušiel rad pri výstavbe športového areálu. Mesto postavilo nový multifunkčný areál pri ZŠ Bottova ulica a sľúbilo, že postupne tak urobí aj pri iných školách. "My by sme to veľmi potrebovali, náš je v zlom stave, veď škola má už viac ako tridsať rokov," dodala riaditeľka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kvôli porušeniu zákona sú voľby v Rusku neplatné v troch obvodoch
<< predchádzajúci článok
Maďarsko doposiaľ zaregistrovalo 370.000 utečencov