Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2006

Skôr či neskôr budeme poznať pravdu o väzniciach CIA



Spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) Dick Marty je presvedčený, že pravda o tom, či v Európe existovali tajné väznice CIA, bude "skôr či neskôr známa". Uviedol to v utorok ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 24. januára (WN/SITA) - Spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) Dick Marty je presvedčený, že pravda o tom, či v Európe existovali tajné väznice CIA, bude "skôr či neskôr známa". Uviedol to v utorok pred poslancami RE v Štrasburgu, ktorým predstavil predbežnú správu o vyšetrovaní aktivít CIA na území Európy. Martyho vyšetrovacia komisia zatiaľ "nemá dôkazy o existencii väzníc CIA a ani o tom, že by mieste úrady o nich vedeli, no má k dispozícii mnohé dôveryhodné údaje, ktoré odôvodňujú ďalšie vyšetrovanie".

Marty zdôraznil, že svetové média, predovšetkým americký denník Washington Post, ktorý prvé informácie o takýchto centrách zverejnil v novembri, sú vystavené tlakom zo strany vlád. "Washington Post neuviedol mená podozrivých krajín len pod tlakom americkej vlády," pripomenul Marty, ktorý považuje za neprípustné, aby vlády a parlamenty krajín, ktorých sa aféra týka, odmietali informovať verejnosť o závažných obvineniach často pod zámienkou "tajných informácii a otázok bezpečnosti" .

Dick Marty si však neželá, aby sa pozornosť sústredila len na Poľsko a Rumunsko, ktoré sú v správach organizácie Human Rights Watch spomínané ako hlavné centrá CIA v Európe. "Bolo by nesprávne sústrediť sa iba na Poľsko a Rumunsko a nespravodlivé kriminalizovať ich, keďže ide o záležitosť celej Európy," vyzval Marty.

V predbežnej správe informuje o tom, že výsledky vyšetrovacej komisie zriadenej poľskou vládou boli známe členom príslušného parlamentného výboru už v decembri, no poľská vláda ich zatiaľ RE ešte nedodala.

Viac ako samotná existencia zadržiavacích centier CIA však Martyho zaujíma, do akej miery členské štáty Rady Európy vedeli o nezákonnom vydávaní osôb cudzím tajným službám, ktorých bolo viac než sto. "Je možné, aby mohlo 25 agentov cudzej tajnej služby uniesť niekoho bez toho, aby o tom krajina, kde sa to udialo, vedela?" opýtal sa Marty v súvislosti so zisteniami, že vo februári 2003 uniesla CIA v Miláne Egypťana Abou Omara a v Macedónsku Nemca libanonského pôvodu Khaleda el Masriho, ktorých odviedli na vyšetrovanie do krajín umožňujúcich mučenie. Podľa poslanca bude musieť vyšetrovanie RE viesť aj k posudzovaniu činnosti tajných služieb.

Celé vyšetrovanie má byť ukončené do marca, pričom Parlamentné zhromaždenie RE bude o záverečnej správe hlasovať v júni.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bombové útoky v Iráne si vyžiadali šesť obetí
<< predchádzajúci článok
Trestné konanie sa vďaka novým trestným kódexom zrýchlilo