Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. mája 2014

Skrátený pracovný úväzok využíva len 45 pracujúcich Slovákov z 1000



Viac než 95 % Slovákov pracuje na plný pracovný úväzok. Práca na skrátený úväzok nie je na Slovensku príliš rozšírená.



Zdieľať
Bratislava 22. mája (TASR) – Viac než 95 % Slovákov pracuje na plný pracovný úväzok. Práca na skrátený úväzok nie je na Slovensku príliš rozšírená.

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Menej ako klasických osem a pol hodiny denne totiž odpracuje len 4,5 % z celkového počtu pracujúcich našincov, čo predstavuje 105.300 ľudí. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky.

Za európskym priemerom tak v práci na čiastočný úväzok výrazne zaostávame, keďže v Európskej únii (EÚ) je takto zamestnaná približne pätina obyvateľov. Menej času v práci trávi až polovica pracujúcich Holanďanov a približne štvrtina Nemcov, Rakúšanov, Britov, Švédov alebo Dánov. Nové členské krajiny únie sa, naopak, umiestnili na konci tohto rebríčka s menej ako desatinou obyvateľstva pracujúceho na skrátený úväzok.

"Odpracovať denne menej ako plný pracovný čas je výhodné predovšetkým pre ženy, ktoré tak môžu viac času venovať výchove detí či starostlivosti o domácnosť," uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová. Možnosť pracovať na skrátený pracovný čas vlani využívalo 6,2 % pracujúcich Sloveniek, zatiaľ čo v prípade mužov tento podiel predstavoval len 3,3 %. Jedným z dôvodov, prečo nie je práca na skrátený úväzok na Slovensku rozšírenejšia, je podľa Glasovej zrejme nižší zárobok.

V prípade starostlivosti o rodinu prináša výhody aj možnosť vykonávať prácu z domu. Takzvaný "home office" však na Slovensku tiež nie je príliš udomácnený. Z domu totiž pravidelne pracuje len 3,5 % pracujúcich Slovákov, ďalších 5 % príležitostne. Práca z pohodlia domova je najrozšírenejšia v Holandsku, Luxembursku, Dánsku, Fínsku a Rakúsku, kde takýto pracovný život vedie viac než desatina pracujúcich. Na druhej strane Rumunom či Bulharom home office takmer nič nehovorí, podiel takto pracujúcich nedosahuje ani jedno percento.

S cieľom zarobiť viac peňazí si niektorí, naopak, pribalia aj druhé zamestnanie. Na Slovensku ale veľa takýchto ľudí nenájdeme. Vlani totiž malo súčasne dve práce 27.900 Slovákov, čo predstavovalo len 1,2 % z celkového počtu pracujúcich. V únii pracuje v dvoch robotách zároveň 40 zamestnancov z 1000. Rekordné podiely zamestnancov s dvomi prácami eviduje Švédsko, kde pripadá na 1000 zamestnancov až 92 ľudí s dvomi prácami, v Holandsku je to 85 a v Dánsku 79. Títo však podľa analytičky pravdepodobne netrávia v práci dohromady 16 hodín denne, ale s obľubou využívajú kratší pracovný čas aj home office.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V nočných bojoch pri Luhansku zahynulo najmenej osem vojakov
<< predchádzajúci článok
Nicolas Sarkozy navrhuje Schnegen II a francúzsko-nemecký tandem