Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. septembra 2009

Skupina G20 nahradí G8 ako svetový ekonomický orgán



Predstavitelia 20 najväčších ekonomík sveta sa dohodli, že skupina G20 nahradí skupinu G8 ako stály orgán pre dohľad nad medzinárodnou ekonomickou spoluprácou. Vo štvrtok o tom informoval denník ...



Zdieľať
PITTSBURGH 24. septembra (WEBNOVINY) - Predstavitelia 20 najväčších ekonomík sveta sa dohodli, že skupina G20 nahradí skupinu G8 ako stály orgán pre dohľad nad medzinárodnou ekonomickou spoluprácou. Vo štvrtok o tom informoval denník Wall Street Journal, podľa ktorého toto rozhodnutie oznámia lídri v piatok na summite G20 v americkom Pittsburghu v rámci plánov na obnovu svetovej ekonomiky. Skupina G20 zahŕňa krajiny zastúpené v G8, no okrem toho aj Európsku úniu a 11 ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík sveta. Podľa denníka sa G8 sa bude príležitostne naďalej stretávať a rokovať o iných ako ekonomických témach, napríklad o medzinárodnej bezpečnostnej situácii.


Predstavitelia 20 najväčších ekonomík sveta odštartovali vo štvrtok v americkom Pittsburghu dvojdňový summit, ktorého hostiteľom je americký prezident Barack Obama. Hlavnými témami summitu skupiny G20 je obmedzovanie prémií bankárov, reformovanie finančného dozoru a Medzinárodného menového fondu a spôsoby zabezpečenia udržateľného ekonomického rastu. Európska únia a 19 krajín sveta tak chcú podporiť obnovu narušeného svetového hospodárstva a zabrániť ďalším finančným kolapsom.

Summit sa začal pracovnou večerou, na ktorú väčšina lídrov pricestovala z New Yorku, kde sa zúčastnili na zasadaní Valného zhromaždenia OSN. V Pittsburghu sa okrem nich zhromaždili aj demonštranti z celého sveta. Začiatok stretnutia poznačilo niekoľko násilných incidentov medzi políciou a demonštrantami, ktorí sa napriek zákazu zúčastnili na protestnom pochode na miesto konania summitu. Polícia zasiahla proti protestujúcim, väčšinou antikapitalistom a anarchistom, a zadržala 19 osôb.

Predpokladá sa, že obmedzenie prémií bankárov bude jedným z najťažších bodov programu na summite, keďže USA a EÚ sa v tejto otázke rozchádzajú. Najmä Francúzsko a Nemecko totiž presadzujú prísne limity pre bonusy bankárov. Ako však pred začiatkom summitu povedal novinárom americký minister financií Timothy Geithner, Washington a Brusel sa v tejto otázke priblížili k dohode. "Už sme v skutočnosti veľmi blízko (k dohode)," povedal s tým, že USA chcú "prísne smernice na obmedzenie rizika".

USA chcú v rámci G20 presadiť nový globálny rámec, ktorý by členské krajiny prinútil k radikálnym zmenám v spôsoboch riadenia svojich ekonomík a zabránili tak nebezpečným nerovnováham. Tie podľa mnohých ekonómov prispeli k vzniku súčasnej svetovej krízy. Proti takémuto plánu namieta Čína, ktorá sa obáva, že nový rámec by mohol byť použitý proti jej politike obchodného prebytku. Predstavitelia G20 tiež prisľúbili, že schvália pravidlá obmedzujúce riskantné praktiky na finančných trhoch, ktoré podľa mnohých vyvolali súčasnú krízu. Aj v tejto oblasti sú však značné názorové rozdiely.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Letecký útok v Pakistane pripravil o život najmenej 12 ľudí
<< predchádzajúci článok
Obama neignoruje Browna, ich vzťahy sú vynikajúce