Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. mája 2016

Skupina G7 požaduje na oživenie ekonomiky štrukturálne reformy



Skupina siedmych najrozvinutejších krajín sveta G7 odmietla spoločný stimulačný balík na podporu ekonomiky. G7 vsádza na to, že ekonomiku oživí mix nástrojov. Ten má mať tri ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Sendai 21. mája (TASR) - Skupina siedmych najrozvinutejších krajín sveta G7 odmietla spoločný stimulačný balík na podporu ekonomiky. G7 vsádza na to, že ekonomiku oživí mix nástrojov. Ten má mať tri zložky - štrukturálne reformy, menovú a fiškálnu politiku, uviedol dnes nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v japonskom meste Sendai po dvojdňovom zasadnutí ministrov financií a šéfov centrálnych bánk skupiny G7. Informovala o tom agentúra DPA.


"Najdôležitejšie sú štrukturálne reformy, dôležité úlohy však hrajú aj menová a fiškálna politika." Myšlienka, že najdôležitejšie sú štrukturálne reformy, sa podľa Schäubleho čoraz viac presadzuje v rámci G7. Udržateľný rast je totiž možný len vďaka ambicióznym štrukturálnym reformám.

"Nevyhnutné sú predovšetkým štrukturálne reformy, pretože je to predovšetkým problém rastových trendov," zdôraznil šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Globálna ekonomika pokračuje v raste, aj keď len miernom.

"Všetci sme sa zhodli na tom, že situácia vo svetovej ekonomike sa v každom prípade zlepšila a dôvody na nervozitu sú nižšie, než sme si mysleli ešte pred niekoľkými mesiacmi," uviedol Schäuble.

Diskusia v rámci G7 bola nakoniec pokojnejšia, než sa predpokladalo. Účastníci sa zhodli na tom, že pri fiškálnych stimulačných programoch je dôležitá ich kvalita. Nejde o to minúť čo najviac peňazí, ale cielene a správne investovať.

Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk USA, Japonska, Nemecka, Británie, Francúzska, Kanady a Talianska na stretnutí v Sendai tiež pripravovali summit lídrov krajín G7, ktorý sa bude konať 26. a 27. mája v Ise-Shima.

Medzi USA a Japonskom bol spor ohľadom menovej politiky. Japonská vláda považuje posilňovanie jenu za riziko ohrozujúce ekonomiku krajiny. Minister financií Taro Aso pohrozil intervenciami, ak bude kurz jenu pokračovať v raste.

Podľa Weidmanna sa účastníci stretnutia zhodli na tom, že výmenné kurzy nemôžu byť aktívnym nástrojom menovej politiky, pretože by hrozila menová vojna.

Predstavitelia G7 podľa Schäubleho tiež varovali pred vystúpením Británie z Európskej únie (EÚ). "Všetci sme sa zhodli na tom, že by to bolo pre Britániu zlé rozhodnutie." Experti sa totiž obávajú, že vystúpenie Británie z EÚ by malo negatívne dôsledky na úniu, rovnako ako na globálnu ekonomiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Klimatické zmeny u nás spôsobili premnoženie diviakov i medveďov
<< predchádzajúci článok
Slovensko darovalo Čiernej Hore štyri policajné vozidlá a georadary